FS Sava Kranj je gostovala v mestu Rožnov pod Rodhoštem na Češkem. / Foto: arhiv skupine

Plesali na Češkem

Člani Folklorne skupine Sava Kranj so se nedavno vrnili iz Češke, kjer so sodelovali na 38. mednarodnem folklornem festivalu Rožnovske slavnosti. Festival so odplesali v družbi bolgarskih, romunskih, madžarskih, belgijskih, slovaških in domačih, čeških folklornikov.

Festival Rožnovske slavnosti je bil v mestu Rožnov pod Radhoštem na Češkem. »Na Moravskem, precej proti poljski meji,« razloži organizacijski vodja Folklorne skupine (FS) Sava Kranj Zvone Gantar, ki je bil od leta 1966 pri skupini plesalec, leta 1985 pa je potem prevzel organizacijsko vodenje skupine. Z vožnjo tja in nazaj je bila skupina na poti skoraj en teden.

FS Sava Kranj ima za seboj ogromno število gostovanj na festivalih CIOF, saj se skoraj vsako leto – če ne kar vsako – odpravi na kakšno. Letos je na Češkem nastopila z belokranjskimi, štajerskimi, gorenjskimi, savinjskimi plesi. Gantar sicer meni, da gostovanja danes niso več nobena posebnost. »Gostujejo tudi druge skupine, če so le kolikor toliko aktivne.« Savčani so bolj ponosni na to, da so bili na Češkem že osmič, na Poljskem desetkrat, v Francijo, kamor so jih povabili drugo leto, pa tudi ne gredo prvič. Savski folklorniki so si namreč z nastopi na gostovanjih, festivalih ustvarili ime in Zvone Gantar se z nostalgijo v glasu spominja časov, ko je folklorna skupina obiskala tudi dva festivala zapored, na primer. »Danes je to drugače. Finančnih sredstev je manj, pa pri dopustih je potrebnega ogromno usklajevanja.«

»Recimo na obisk češkega festivala se je skupina kar tri mesece intenzivno pripravljala,« nadaljuje Gantar. Še zlasti, ker je bil program skupine 'pester', kot je Gantar poimenoval program, kjer se plesi zvrstijo eden za drugim in se vmes menja zasedba, glasbila, narodne noše. V bistvu je na gostovanju za plesalce to največji napor. »Morajo razmišljati o različnih nošah. Sedaj plešejo en ples, čez dve uri drugega in vse je treba imeti s seboj. Ravno zato je bila letos češka turneja nekaj posebnega: že zjutraj smo morali vzeti na avtobus vse za nastope tistega dne; da je bilo veselje še večje, nismo mogli z avtobusom do prizorišča in smo tako tja še vse znosili peš.«

Rožnov pod Radhoštem je kraj velikosti Škofje Loke in ima edinstveno zanimivost: muzej na prostem, Valašsko vas, kjer vidimo lesene podeželske hiše, kmečka poslopja, cerkev iz preteklosti. Obiskovalci se znajdejo prostorsko in časovnem popolnoma drugem svetu. Folklorniki so nastopali v parku, znotraj vsega tega, na avtentičnem lesenem odru, tudi trikrat na dan.

»Ljudje, ki pridejo na festival, si lahko ogledajo del zgodovine, spoznajo vas, način življenja. Mimogrede si ogledajo muzej in se srečajo še s folkloro in to pestro, če pomislimo, da so v dneh festivala nastopile povabljene države, pa vsak dan še po dve češki skupini, ki so prišle in odšle. Nasploh Čehi na folkloro dajo veliko.«

In ravno ta pestrost, ki jo omenja Gantar, je tista, ki je FS Sava Kranj pripeljala na Češko. Lani so jih namreč organizatorji videli med nastopanjem v Brnu in jih povabili na letošnji festival. »Pestri smo v primerjavi z drugimi skupinami, ki se na vseh nastopih recimo pojavijo v eni noši. Mi se lahko na enem nastopu v dveh različnih zasedbah, nošah. Letos so bili recimo s te plati zanimivi le Bolgari.«

Glede na to, da je Zvone Gantar videl in doživel že precej festivalov, so izkušnje različne. Skupina je gostovala tudi že na drugem koncu sveta, v državi kot je Nepal, kar si zapomniš za vse življenje. »Zelo različno je. V Kanadi smo plesali v nekem parku, kjer ni bilo publike. Trije so se v parku sončili ... Podobno je bilo na Danskem, le da je imelo tam tistih nekaj obiskovalcev vrček piva v rokah. Festivali so organizirani zelo različno, niso pa vsi nastopi taki. Včasih pač tako pride. V Nemčiji je bila recimo nekoč povorka dolga šest kilometrov: tri v eno smer, tri nazaj. Predstavljate si harmonikarja s harmoniko in visokimi škornji; dekleta, ki niso imela čevljev morda najbolj po nogi … Ni bilo enostavno. Tega sicer v zadnjih letih nismo doživeli, se pa zgodi. V Braziliji smo spali na mokrih posteljah, ker je bila vlažnost tako visoka – kar nam sploh ni šlo v račun. V Angliji pred dvema letoma smo se znašli v situaciji, ko smo bili nastanjeni v šoli – dekleta v eni telovadnici, fantje v drugi, tuši so bili pa skupni in to po sistemu šob pod stropom … Dva dni smo se čudno gledali, potem smo 'osvojili' sistem. (smeh). Pa na Poljskem – že leta nazaj – smo dobili na mizo juho iz rdeče pese. Na začetku je nihče ni jedel … Ja, dogodki, ki so zanimivi po svoje.«

Na koncu beseda nanese še na bogato garderobo, lahko bi rekli kar folklorno oblačilno dediščino FS Sava Kranj. Gantar poudari, da je skupina zelo odprta navzven, pripravljena sodelovati in pomagati drugim skupinam; kot pred kratkim, ko so za tekmovalni nastop v Avstriji posodili narodne noše Akademskemu pevskemu zboru France Prešern Kranj, na kar so še posebno ponosni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Občine in nevladne organizacije za isto mizo

Pod takšnim naslovom je v Kranju potekala letna konferenca gorenjskih nevladnih organizacij, predstavnikov občin pa je bilo le za vzorec.

Objavljeno na isti dan


Kronika / petek, 14. april 2017 / 21:28

Ni se držal omejitve

Tržič – Gorenjski prometni policisti so nekaj večerov nazaj obravnavali voznika, ki je po glavni cesti Podtabor–Tržič divjal s hitrostjo 170 kilometrov na uro, čeprav je hitrost tam omejena na 90 k...

Gospodarstvo / petek, 14. april 2017 / 21:27

Lubadar se letos še ne bo umiril

Kranj – V Zavodu za gozdove Slovenije ocenjujejo, da se bodo problemi, ki jih v gozdovih povzroča prekomerna razmnožitev lubadarja, nadaljevali tudi letos, pri tem pa bodo na obseg poškodb vplivale...

Kultura / petek, 14. april 2017 / 21:27

Jakopičevo priznanje Tomažu Furlanu

Že tretje leto zapored priznanje Riharda Jakopiča umetniku iz Škofje Loke.

GG Plus / petek, 14. april 2017 / 18:38

Nakljanci dobili svojo potico

Alojzija Murn je razmišljala o tem, kaj izvirnega bi lahko postregli obiskovalcem razstav Likovnega društva Naklo. Kranjska klobasa ji ni šla iz glave, a kako jo vplesti v imenitnejšo jed? Nastala je...

Slovenija / petek, 14. april 2017 / 18:38

Najbolj premožni

V katerih državah na svetu so ljudje najbolj premožni? Ko gre za finančno premoženje. Prve tri: Švica, ZDA, velika Britanija … Slovenija je na tem seznamu na 25. mestu, med srednje bogatimi državami …