
Namesto dela na črno – vrednotnice
Na začetku leta je država z namenom, da zajezi sivo ekonomijo, na novo uredila osebno dopolnilno delo. Za legalno opravljanje tega dela so potrebne vrednotnice.
Kranj – Kako dobro se je uveljavil novi sistem, smo poizvedeli na ministrstvu za delo, ki je bilo predlagatelj nove ureditve. »Na podlagi podatkov o številu izdanih vrednotnic na upravnih enotah kot tudi številu prijavljenih oseb pri AJPES-u je opazen pozitiven trend, saj je iz meseca v mesec več oseb, ki opravljajo delo preko instituta osebnega dopolnilnega dela. Tako je bilo do 29. junija letos na upravnih enotah izdanih 3913 vrednotnic (do 14. julija pa že 5523), pri AJPES-u pa je bilo do 29. junija 2430 prijavljenih izvajalcev, do 14. julija pa že 3687 izvajalcev, pri čemer število dnevno raste,« so zadovoljni na ministrstvu.
»Če primerjamo število aktivnih izvajalcev osebnega dopolnilnega dela pred sprejetjem zakona, je bilo dejansko aktivnih izvajalcev okoli 3000, po podatkih Finančne uprave RS. Gre sicer za grobo oceno FURS, ki beleži podatke o prihodkih iz osebnega dopolnilnega dela skupaj s prihodki iz drugih pravnih razmerij (npr. avtorske pogodbe itd.) in danes aktivnih izvajalcev osebnega dopolnilnega dela. Ugotavljamo, da je ta številka presežena že sedaj ob izteku prehodnega obdobja, in ocenjujemo, da bo takšen trend tudi v prihodnje.«
Na ministrstvu tudi sproti spremljajo podatke o številu priglašenih posameznikov, ki opravljajo osebno dopolnilno delo, ter tudi o številu kupljenih vrednotnic. »Po ocenah ministrstva je odziv s trga pozitiven, saj je osnovni cilj uvedbe sistema vrednotnic spodbujanje zakonitega opravljanja dela. Poudarjamo, da so bili ključni cilji zakona povečanje pristojnosti in podlaga za učinkovitejše delo nadzornih organov, jasnejša opredelitev posameznih pojmov in ukrepov, zaostritev sankcij za kršitelje, administrativna poenostavitev in seveda zmanjšanje obsega dela in zaposlovanja na črno. Z vrednotnicami se podaja podlaga za opravljanje dela, s čimer si naročnik storitve oz. dela zagotovi, da se delo ne opravlja na črno ter da so v okviru predmetnega dela plačani tako prispevki kot posledično tudi davki, če je oseba davčni zavezanec. S tem se posameznikom zagotovi osnovna socialna varnost, zagotovi se vpogled v seznam prijavljenih posameznikov in z nakupom vrednotnice zakonito opravljanje storitve oz. opravljanje določenega dela.«
O vrednotnicah smo poizvedeli tudi na dveh gorenjskih upravnih enotah. Upravna enota Škofja Loka je do 17. julija prejela 43 zahtevkov za pridobitev vrednotnice. Vrednotnice so bile najpogosteje izdane za izdelovanje ročnih izdelkov, nabiranje in prodajo gozdnih sadežev in zelišč, občasno pomoč pri kmetijskih delih, gospodinjstvu, pri čiščenju stanovanja ali stanovanjske stavbe ter vzdrževanje pripadajočih zunanjih površin, izdelovanje in prodajo izdelkov domače in umetnostne obrti. Opravili pa so 54 priglasitev osebnega dopolnilnega dela za posameznike prek portala AJPES. Opažajo, da se posamezniki odločajo za priglasitev, ne pa tudi za pridobitev vrednotnice.
Kranjska upravna enota pa je do 17. julija izdala 203 vrednotnice, pri čemer opažajo, da se je število izdanih vrednotnic povečalo po 1. juliju, saj so od takrat pa do 17. julija izdali 65 vrednotnic. »Posebne evidence, za katero osebno dopolnilno delo si stranke želijo pridobiti vrednotnice, ne vodimo, vendar po oceni lahko trdimo, da stranke največkrat želijo vrednotnico za ročno izdelavo, občasno pomoč v gospodinjstvu in pomoč pri čiščenju stanovanja, pomoč pri kmetijskih delih ter pomoč starejšim,« pojasnjujejo na Upravni enoti Kranj.