Plečnik na Blejskem gradu
Na Blejskem gradu so julija odprli razstavo Jože Plečnik na Gorenjskem, ki so jo že lani z namenom zaznamovanja 150. obletnice Plečnikovega rojstva pripravili v Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Kranj.
Bled – Na kranjski območni enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije so konec lanskega leta pripravili razstavo, ki celovito oriše Plečnikova dela na Gorenjskem, nekateri njegovi načrti in rešitve pa so javnosti ob tem predstavljeni prvič. Razstava je lani v Kranju doživela velik odmev, nekoliko preoblikovana in skrajšana različica pa bo zakrožila po celotni Gorenjski. Njeno prvo gostovanje je na Blejskem gradu, kjer je v razstavnem prostoru nad grajskim muzejem na ogled do 15. septembra.
Razstava je prilagojena unikatnemu prostoru gradu, dopolnjena z angleškimi prevodi in nadgrajena s QR kodami z dostopom do obsežnejših vsebin o Plečniku. Poleg tega si je moč ogledati tudi video, v katerem obiskovalce nagovori arhitekt – s pomočjo umetne inteligence. Kot je ob odprtju razstave dejala Lea Ferjan, direktorica Zavoda za kulturo Bled, ki je sodeloval pri pripravi razstave, arhitekt Jože Plečnik ni povezan le s svojimi deli na Bledu, temveč tudi z Blejskim gradom.
»Blejski grad je po vojni namreč obnavljal Anton Bitenc, ki je bil najprej njegov učenec, nato asistent na fakulteti, kasneje pa tesen sodelavec. Njegovo življenjsko poslanstvo je bilo varovanje in predstavljanje Plečnikove dediščine. Bil je tudi prvi, ki je leta 1973 prejel Plečnikovo nagrado za obnovo Blejskega otoka s cerkvijo,« je pojasnila Ferjanova, ob tem pa dodala, da je razstava zanimiva tudi za tuje obiskovalce Blejskega gradu. »Mnogi med njimi cenijo arhitekturno dediščino, zato je prav, da jim predstavimo velikane našega ustvarjanja.«
Avtorice razstave so Maja Avguštin, Hana Brus, Nataša Ülen in Irena Vesel, v ekipi Zavoda za kulturo Bled pa je koordinacijo obsežnega projekta priprave razstave vodila Andreja Završnik.