Popotovanja s knjigami
V pogovorih z diamantnimi maturanti že ves čas opažam, da jim je med drugim skupno to, da radi in veliko berejo. Branje nedvomno pomeni dober trening za možgane, saj nas spodbuja, da si zapomnimo številna dejstva, da lahko sledimo zgodbi, obenem pa nas spodbuja k razmišljanju in krepi domišljijo.
Branje vsekakor ni enostavno opravilo, pa čeprav literaturo beremo v prostem času, saj zahteva kar precej zbranosti, sploh v času prevlade digitalnih medijev in instant novic, ki ne zahtevajo več kot nekaj minut naše pozornosti. Po drugi strani pa hitro pozabiš na čas, ko se potopiš v zgodbo in te odpelje v odkrivanje novih svetov, tako da čas ob branju še prehitro mine. Všeč mi je bila misel iz ene izmed knjig Carlosa Ruiza Zafóna, vsaj kakor je meni ostala v spominu, da družina osrednjega junaka ne potuje po zemljevidu, ampak s knjigami. In če se prepustimo zgodbi, nas res ponese v neznane svetove in že z vsaj malo domišljije se z glavnimi junaki enkrat sprehajaš po ulicah Barcelone, drugič Pariza … Pa tudi povsem domišljijskih krajev, zakaj pa ne?
S knjigo lahko torej povsem brezplačno odpotujemo tudi v najbolj oddaljene kraje in domišljijske svetove. Zakaj torej ne bi po knjigah posegli vsaj med dopustom, če že mislimo, da med letom za branje nimamo časa. Čeprav vsem, ki me vprašajo, kako najdem čas, da preberem toliko knjig, povem, da je pomanjkanje časa bolj izgovor. Mogoče bi samo morali preveriti čas, ki ga čez dan preživijo za raznimi zasloni, pa bi hitro ugotovili, da se že najde kakšna ura, dve, mogoče celo več na dan za branje. Sama brez knjige ne grem nikamor, saj namesto telefona iz torbice raje potegnem knjigo, če se kje zamudim.
Knjige so tudi zelo dostopne, saj ima pri nas skoraj vsak kraj tudi knjižnico z bogatim naborom najraznovrstnejše literature, med katero zagotovo prav vsak lahko najde kaj zase. V knjižnicah se potrudijo in naredijo celo izbor priporočenih knjig, da se bralci še lažje znajdejo in izberejo kaj zase. Zato je treba samo »pospraviti« izgovore in se napotiti do najbližje knjižnice in že se lahko odpravimo na pustolovščino, ki jo prinaša vsaka knjiga posebej. Oziroma niti ni treba v knjižnico, saj je ogromno literature dostopne tudi v elektronski obliki.
Branje imam namreč številne pozitivne učinke, ki so jih potrdile številne raziskave o branju. Takole so jih strnili v eni od slovenskih knjižnic: branje nadgrajuje splošno znanje, izboljšuje analitične sposobnosti razmišljanja, veča empatijo, pripomore k boljšemu duševnemu zdravju, zmanjšuje stres ter izboljšuje spomin, osredotočenost in koncentracijo. Tako da – le na pot!