
Zemljevid za mlade in zvedave
Skupina mladih je poskrbela za nov kranjski zemljevid, ki ni namenjen le turistom, ampak tudi vsem radovednežem, ki želijo bolje spoznati mesto, njegovo zgodovino in značaj.
Kranj – Letos pomladi je kranjska Layerjeva hiša s pozivom mladim k ustvarjanju novega zemljevida mesta Kranj zbrala skupino entuziastičnih in razmišljujočih posameznikov, ki so imeli vrsto idej, kako vsebinsko in vizualno zanimivo prikazati kulturne, turistične in druge točke Kranja ter jih oblikovati v nov kranjski zemljevid. Končni izdelek je od minulega ponedeljka na voljo v Layerjevi hiši, v Turistično-informacijskem centru Kranj, na Letališču Jožeta Pučnika, v kranjskih hotelih, apartmajih in hostlih ter drugih turističnih lokacijah.
Tako imenovani »Navadn Kranj« ni zgolj zemljevid za mlade turiste, temveč nujen turistični vodič za vse radovedne in tiste, ki si želijo bolj spoznati mesto, njegovo zgodovino in značaj. Zemljevid vsebuje pomembne in uporabne turistične informacije, predstavljene na inovativen in likovno dovršen način, hkrati pa ne zanemarja lokalnih posebnosti, razloži razna poimenovanja ter določene lokacije preko risbe in s pomočjo humorja vtisne uporabniku v trajen spomin. Povezovanje tradicionalnega, kulturnega in zgodovinskega z novim, svežim vidikom kranjske mladeži in njihovih idej o uporabi prostorov, se morda najbolj približa v likovni upodobitvi »Prešerna na skejtu«, saj ravno javni prostor pred Prešernovim spomenikom postaja priljubljena točka kranjskih skejterjev.
Zemljevid turiste vabi, da se ob določenih točkah ustavijo, o njih preberejo zanimive lokalne anekdote. Prav tako spoznajo, kje se radi zadržujejo prebivalci, kaj je nenavadni material, iz katerega je zgrajen Globus, in zakaj se krog s »fast food« lokali okoli njega imenuje »Šmeka okol Meka«. Zemljevid je sestavljen iz vizualnega dela in piktogramov, ki so jih ustvarili Tim Pregrad, Polona Filipič in Aljaž Primožič, ter besedilnega dela, v katerem so predstavljeni tako kranjski lokali kot trgovine, ideje za izlete in še marsikaj.
»Navadn Kranj« je preveden v angleški jezik, v katerem se imenuje »Vanilla Kranj«. Pod projekt pa se podpisuje Zavod Carnica, ki upravlja z Layerjevo hišo. Poleg vodij projekta Tine Lazar in Zale Vidali so pri ustvarjanju strokovno pomagali urbanisti Pazi!park, arhitekti KRARH ter turistična vodička Ana Brovč. Kot pravijo pri Zavodu Carnica, gre zahvala za podporo tudi Klubu Študentov Kranj, KUDu Subart, Zavodu za turizem Kranj, Prešernovemu gledališču in domači Občini Kranj.