Gašper Mauko / Foto: Tina Dokl

Klic, ki je spremenil življenje

»Prinašati Boga pomeni predvsem: po eni strani prinašati ljubezen in po drugi vero in upanje. Konkretno življenje pravih kristjanov je torej najboljše pričevanje za Kristusa, najboljše oznanilo,« je besede Benedikta XVI. v vabilo na novomašne slovesnosti vtkal Gašper Mauko iz Vrbenj, ki je novo mašo preteklo nedeljo daroval v cerkvi sv. Petra v Radovljici.

Ste se za pot duhovnika odločili že zgodaj? Je na odločitev vplivala tudi izkušnja življenja v verni družini?

»Za duhovniški poklic sem se odločil relativno pozno. Bilo je v drugem semestru prvega leta študija na Veterinarski fakulteti. Ko sem se prvič v življenju resneje začel spraševati o smislu lastnega življenja, me je kot blisk prešinila misel, da bi postal duhovnik. Preblisk je bil resnično Božji klic, ki mi je življenje obrnil na glavo. O duhovništvu namreč prej nisem nikoli razmišljal. Vedno sem se videl v vlogi družinskega očeta, kar naenkrat pa mi je Bog zaupal drugačno, a podobno poslanstvo, namreč, da postanem 'duhovni' oče v 'družini Božjih otrok'. Ob tem ne morem zanikati, da je na odločitev vplivala tudi vzgoja in prisotnost katoliške vere v družini, vendar pa v splošnem to ne more biti prvi in edini vzrok za takšno odločitev. Božji Duh veje, kjer hoče, in kliče, kogar hoče. Bog ne gleda na narodnost, barvo kože, socialni, politični in ideološki status, v imenu katerih si ljudje v medsebojnih odnosih nemalokrat v svoji intelektualni omejenosti postavljamo meje in prepreke. Črn, rdeč, bel, moder, zelen …, za Boga smo vsi enaki in od Boga vsi enako ljubljeni, razlika je le v tem, koliko smo Njegovi ljubezni pripravljeni odpreti svoje srce.

Moja odločitev za duhovništvo je bila v družini kljub presenečenju v splošnem pozitivno sprejeta. Pri materi bolj, pri očetu sicer malo manj, vendar pa mi je navkljub vsemu zagotovil svojo podporo, če sam menim, da bom v tem poklicu srečen in zadovoljen.«

Ste imeli na poti do mašniškega posvečenja kdaj pomisleke, morda interes, da bi bili strokovno dejavni tudi na drugih področjih?

»Pomisleki so nekaj, kar človeka spremlja skozi celoto in na vseh področjih njegovega življenja. Poklic, stan, bivalno okolje, odločitve in iskanja, vse je zaznamovano s pomisleki. Ker človek nima uvida v lastno prihodnost, ga zaznamuje negotovost, ki je leglo pomislekov. Vendar če človek odkrije smisel in poslanstvo svojega življenja in ga stalno ohranja živega v svoji zavesti, bodo tudi pomisleki ob tem temelju vedno znova zbledeli v nič.«

Kakšen je po vaših izkušnjah danes odnos mladih do vere, do Cerkve?

»Na to vprašanje ni enostavnega odgovora, vsako posploševanje pa bi nam dalo pomanjkljivo sliko realnosti. Odnos mladih do Cerkve in vere je namreč močno odvisen od okolja, v katerem se je njihov odnos tekom odraščanja oblikoval. Kakor je raznoliko družinsko, izobraževalno in širše družbeno okolje, toliko je raznolik tudi odnos mladih do vere in Cerkve.«

Kaj je tisto, za kar si boste kot duhovnik posebej prizadevali?

»V prvi vrsti si bom prizadeval za uresničevanje tistega, kar bistveno zaznamuje duhovniško službo: podeljevanje zakramentov, oznanjevanje Božje besede in karitativna dejavnost. Svetu želim prinašati oznanilo o Bogu, ki nas je tako vzljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak bi imel večno življenje.«

Kam vas vodi pot v naslednjih mesecih, letih?

»Z dekretom krajevnega ordinarija 1. avgusta nastopim službo kaplana v župniji Vrhnika.«

Imate tudi kaj prostega časa, morda hobi, s katerim se ukvarjate?

»V prostem času, ki ga sicer ni veliko, se rad podam v hribe, preberem katero od bolj ali manj teoloških knjig ali poljudnoznanstvenih revij ter se ukvarjam z glasbo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 16. maj 2024 / 07:15

Gorenjsko gospodarstvo tokrat slabše

Družbe na Gorenjskem so lani poslovale pozitivno, znatno pa so upadli rezultati poslovanja. Neto čisti dobiček gorenjskih družb je bil nižji za skoraj četrtino.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 2. november 2020 / 07:00

Priporočila Pošte Slovenije za varno spletno nakupovanje v obdobju epidemije

Pri spletnem nakupovanju plačujte direktno na spletu in omogočite varno, brezkontaktno dostavo

Škofja Loka / torek, 3. november 2020 / 00:54

Osnove podjetništva za kreativce

Škofja Loka – Rokodelski center DUO v Škofji Loki je pred časom objavil anketo za pomoč pri oblikovanju vsebin za podporo KKI (kulturnih in kreativnih industrij) v smislu podjetniških veščin. Zdaj...

GG Plus / torek, 3. november 2020 / 00:19

Nisem bolna, živim z rakom

»Rešitve vedno iščem znotraj sebe, ne s čarobno paličico,« je pred dnevi, v rožnatem oktobru, mesecu, ki simbolizira ozaveščanje o raku dojk in boj proti njemu, povedala Mojstrančanka Petra Miklič, ki...

Gorenjska / torek, 3. november 2020 / 00:15

Prve zaloge cepiva ponekod že pošle

Večina ambulant Nacionalnega inštituta za javno zdravje ima zapolnjene termine cepljenja vsaj do konca novembra, posamezne tudi že v decembru. Prve dostave cepiva pa so že pošle v zdravstvenih domovih...

GG Plus / torek, 3. november 2020 / 00:01

Koronavirus in mi, 2. del

Po kosilu sem usposobil oksimeter in ga preizkusil. Špeli je pokazal 99, meni pa 98. Nataknil sem si gumijaste rokavice in masko ter napravico odnesel v pritličje k mami.