Pred odhodom na počitnice je pametno urediti zdravstveno zavarovanje. / Foto: Tina Dokl

Najbolje k zdravniku v javni mreži

Pred odhodom na počitnice Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) zavarovanim osebam svetuje, da za čas bivanja v tujini pravočasno uredijo tudi svoje zdravstveno zavarovanje, s čimer se lahko izognejo neposrednemu plačilu praviloma visokih stroškov za opravljene nujne oziroma potrebne zdravstvene storitve v tujini.

Zavod je lani zavarovanim osebam izdal 708.641 listin za uveljavljanje zdravstvenih storitev v tujini, od tega veliko večino evropskih kartic zdravstvenega zavarovanja. Največ evropskih kartic zavarovane osebe vsako leto naročijo junija in julija, zato bo med 1. junijem in 31. julijem letos pretekla veljavnost več kot dvesto dvajset tisoč karticam, izdanim lani v tem obdobju. Pri ZSSS svetujejo, da zavarovanci novo kartico naročijo pravočasno, to je vsaj štiri delovne dni preden jo potrebujejo.

Kranj – Pri ZZZS priporočajo, da zavarovanci pred odhodom v tujini pridobijo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja ali konvencijsko potrdilo za Bosno in Hercegovino. Omenjeni listini sta brezplačni in ju je mogoče enostavno naročiti na spletni strani ZZZS ali po mobilnem telefonu. Obvezno zavarovani v Sloveniji imajo v času začasnega bivanja v drugih državah pravico do nujnega oziroma potrebnega zdravljenja, postopek uveljavljanja in obseg pravice do zdravstvenih storitev pa je odvisen od posameznih držav. Informacije za vsako državo posebej je mogoče preveriti na spletni strani www.zzzs.si.

Pri uveljavljanju pravic iz zdravstvenega zavarovanja namreč velja zakonodaja države, v kateri jo zavarovanec uveljavlja. »Če se na primer odločite za počitnice v Franciji, ste pri pravicah iz zdravstvenega zavarovanja izenačeni z njihovimi državljani. Če vam torej v Franciji zaračunajo pavšalno doplačilo za vsak zdravstveni poseg, tega ne povrnemo, ker bi šlo v tem primeru za neenako obravnavo državljanov,« je opozoril Peter Rutar iz sektorja za informiranje in odnose z javnostmi pri ZZZS. V Avstriji pa recimo iz zdravstvene blagajne ne krijejo helikopterskega reševanja v gorah. Zavarovanci bi lahko naleteli na težave pri uveljavljanju pravic z evropsko kartico tudi na Hrvaškem. »Da bi bilo tovrstnih težav čim manj, je hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje zagotovil, da je v vseh ordinacijah, ki so dolžne nuditi nujne oziroma potrebne zdravstvene storitve na podlagi evropske kartice, na vidnem mestu nameščena oznaka oziroma uradna nalepka, da sprejemajo evropsko kartico,« so pojasnili pri ZSSS in dodali, da omenjene kartice ne sprejemajo tako imenovane turistične ambulante, v katerih so tudi zavarovane osebe samoplačniki.

V državah članicah Evropske unije (EU) in Evropskega gospodarskega prostora (EGP) ter v Švici, za katere velja evropski pravni red, lahko zavarovanci svoje pravice uveljavljajo z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. Prav tako ta velja v državah, s katerimi ima Slovenija sklenjene meddržavne sporazume o socialnem zavarovanju, to je v Črni gori, Makedoniji in Srbiji. V Avstraliji prav tako velja evropska kartica, a je obenem treba imeti potni list, v Bosni in Hercegovini pa konvencijsko potrdilo. V drugih državah, recimo Egiptu, Tuniziji, Turčiji in ZDA evropska kartica ne velja, zato pri ZSSS svetujejo, da si zavarovanci pred odhodom v te države uredijo komercialno zavarovanje z medicinsko asistenco v tujini. To Peter Rutar priporoča tudi vsem tistim, ki se ob bivanju v tujini nameravajo ukvarjati s športom ali drugo dejavnostjo, pri kateri obstaja večje tveganje za poškodbe.

Ob tem Rutar še opozarja, da evropska kartica velja samo pri izvajalcih zdravstvenih storitev, ki so vključeni v javno zdravstveno mrežo. »Pogosto se namreč zgodi, da se odpravimo kar k prvemu zdravniku,« opozarja. Če bi morale zavarovane osebe v državah članicah EU in EGP ter v Švici, v Bosni in Hercegovini, Makedoniji, Srbiji ali Črni gori stroške nujnih oziroma potrebnih zdravstvenih storitev plačati same, ker jih na primer uveljavljajo zunaj mreže javne zdravstvene službe, jim ZZZS ob vrnitvi domov na osnovi predložene medicinske dokumentacije in originalnih računov povrne stroške v višini, kot bi jih priznala tuja zdravstvena zavarovalnica. Stroške nujnih zdravstvenih storitev, ki jih plačajo zavarovane osebe v državah, s katerimi Slovenija nima sklenjenih meddržavnih sporazumov, pa jim ZZZS v upravičenih primerih povrne v višini povprečne cene teh storitev v Sloveniji. V primerih zahtevkov zavarovanih oseb za povračilo stroškov zdravstvenih storitev v tujini ZZZS upošteva le originalne račune, pri čemer je treba priložiti tudi medicinsko dokumentacijo, recepte za zdravila in podobno.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 8. julij 2021 / 14:23

Razpisi za čebelarje

Kranj – Kmetijsko ministrstvo je v Uradnem listu objavilo sedem javnih razpisov s področja čebelarstva v skupni vrednosti 566 tisoč evrov. Rok za prijavo je zelo kratek, saj se izvajanje ukrepov v...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / petek, 19. februar 2021 / 14:05

Pasijonsko romanje na Brezje

Škofja Loka – Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka vabi na četrto pasijonsko romanje na Brezje, ki bo 20. februarja, na prvo postno soboto. Začetek romanja bo pri kapucinih v Škofji Loki ob 6. uri...

Slovenija / petek, 19. februar 2021 / 22:03

Samo ja pomeni ja

Tudi na Gorenjskem poteka zbiranje podpisov za spremembo kazenskega zakonika na področju, ki ureja spolno nasilje in posilstvo.

Mengeš / petek, 19. februar 2021 / 22:02

Vdor virusa v Našo hišo

Po prejemu prvega odmerka cepiva so v enoti Naša hiša Varstveno-delovnega centra INCE Mengeš zaznali večje število okužb z novim koronavirusom.

Kronika / petek, 19. februar 2021 / 17:29

V visokogorju obstaja možnost snežnih plazov

Ta konec tedna bodo policisti prisotni na več izhodiščih in najbolj obiskanih planinskih turah, kjer bodo planince opozarjali na nevarnost snežnih plazov. Razmere v gorah preverite doma in na terenu,...

Kronika / petek, 19. februar 2021 / 16:23

So prijeti roparji delovali tudi na Gorenjskem

Po prijetju storilcev, ki so oropali župnika v Logatcu in Višnji Gori, se zastavlja vprašanje, ali so isti kriminalci pred leti »obiskovali« tudi župnišča po Gorenjskem.