Žirovci so lahko zgled sodelovanja
V počastitev občinskega praznika in dneva državnosti so se v Žireh v soboto zbrali na slavnostni seji občinskega sveta, na kateri so podelili tudi letošnja občinska priznanja.
Žiri – »V prvem letu svojega drugega mandata lahko rečem, da smo Žirovci dober zgled učinkovitega delovanja, sodelovanja, usklajevanja ter preseganja političnih in ideoloških delitev,« je zbrane na slavnostni seji nagovoril župan Janez Žakelj. Poudaril je, da med njimi praktično ni razhajanj, ko gre za vprašanje njihovega nadaljnjega razvoja. Zato jim je v zadnjih letih uspelo izpeljati kar nekaj projektov, tudi največjega v zgodovini občine, to je gradnjo čistilne naprave. Kljub temu, je še dodal župan, so ta čas zadolženi manj kot pred petimi leti in sodijo med manj zadolžene slovenske občine.
Lani je tudi njihovo občino prizadel najprej žled, nato pa jeseni še poplave. »A znali smo stopiti skupaj in zato smo že veliko naredili pri odpravljanju posledic. V sanacijo po poplavah smo vložili že 650 tisoč evrov lastnih sredstev, a dela je še veliko,« je opozoril župan. Kljub temu z občinsko upravo pripravljajo že nove projekte. Uspešno se odvija načrtovanje nove športne dvorane in novega dela šole, z razvojem industrijske cone pripravljajo projekte za rekonstrukcijo Industrijske ceste, pripravili so že tudi projekt gradnje pločnikov na Selu. Pri Pustotniku, kjer so ob zadnjem vročinskem valu Žirovci spet iskali ohladitev, pa nastaja športno rekreacijski center. Skupaj s prebivalci snujejo tudi dolgoročno strategijo razvoja Žirov. »Zavedati pa se moramo, da je sredstev s strani države vedno manj, zato se bomo morali v prihodnje še bolj opreti na lastne moči,« je še poudaril župan.
Ob občinskem prazniku so posebno pozornost tudi tokrat namenili občinskim nagrajencem. Priznanja občine so letos podelili Mileni Miklavčič za dolgoletno novinarsko, raziskovalno in leposlovno delo ter za osebni prispevek h kulturnemu utripu kraja in boljše poznavanje Žirovcev med Slovenci, Moškemu pevskemu zboru Alpina Žiri za 51 let neprekinjenega delovanja, Andreju Žaklju za 25-letno vodenje omenjenega zbora ter Tončki Stanonik za njena leposlovna dela, v katerih je klekljanje na Žirovskem umestila v slovensko književnost, in za tridesetletno jezikovno urejanje domoznanskega zbornika Žirovski občasnik. Priznanje župana pa je prejel Anton Čadež, zborovodja cerkvenega mešanega pevskega zbora Anton Jobst, organist in skrbnik bogate zapuščine znamenitega žirovskega skladatelja Antona Jobsta.