V stečaju zaradi pritožb sosede
Nasedli gradbeni posli so v zadnjih letih v stečaj pahnili množico gradbenih podjetij, med njimi zaradi nedokončanega projekta v Izoli pred pol leta tudi podjetje Proloco Jezersko.
Jezersko – Kranjsko okrožno sodišče je stečajni postopek nad podjetjem Proloco Jezersko, ki ga je finančno zrušila investicija v nepremičnine na Maliji v Izoli, začelo 31. januarja, za stečajno upraviteljico pa postavilo Staško Mrak Jamnik iz Ljubljane. Upniki gradbenega podjetja, katerega solastnik je bil tudi nekdanji župan jezerskega Jure Markič, so v roku prijavili za 3,3 milijona evrov terjatev, od tega jih je stečajna upraviteljica priznala 2,7 milijona evrov. Največja upnika sta Gorenjska gradbena družba, ki je prijavila navadno terjatev v višini milijon evrov, in banka Sparkaasse, ki ji je bilo priznano za 915 tisoč evrov zavarovane terjatve, od tega 288 tisoč evrov pogojno.
Zemljišča na Maliji je Proloco Jezersko skupaj z Gorenjsko gradbeno družbo in s štirimi fizičnimi osebami kupilo leta 2010, tedaj še z veljavnim in pravnomočnim gradbenim dovoljenjem. Kmalu pa se je zapletlo zaradi napake v projektu in so morali zaprositi za spremembo gradbenega dovoljenja, nad katerim pa se je začela pritoževati ena od sosedov, zato je projekt v marcu 2011 obstal v fazi izgradnje štirih stanovanjskih hiš. Triletno dokazovanje pravilnosti postopkov pa je Proloco Jezersko tako finančno izčrpalo, da je banka Sparkasse predlagala, naj projekt prevzame drugi soinvestitor, a se je ta tik pred podpisom pogodbe premislil in odstopil od nameravanega prevzema, je v otvoritvenem poročilu o okoliščinah, zaradi katerih se je jezersko podjetje znašlo v nerešljivih škripcih, zapisala stečajna upraviteljica.
Konec januarja, ko je sodišče oklicalo stečajni postopek nad Prolocom Jezersko, v podjetju ni bilo zaposlenih, niti ni izvajalo nobenega novega projekta, stečajno maso pa poleg kratkoročnih terjatev v znesku dobrih tisoč evrov predstavljajo le še zemljišča na Maliji. Tržno vrednost teh nepremičnin so ocenili na milijon evrov, tržno vrednost ob predpostavki prisilne poravnave pa na 721 tisoč evrov. Do zdaj stečajni upraviteljici še ni uspelo izterjati tisoč evrov kratkoročnih terjatev, medtem ko so aktivnosti za prodajo izolskih nepremičnin šele dobro stekle. Po načrtu poteka stečajnega postopka naj bi jih prodali najkasneje do konca leta 2018, kar bo omogočilo razdelitev stečajne mase in s tem tudi konec stečaja spomladi 2019.