Sistematično bodo spremljali obisk
Na zadnji seji Sveta Javnega zavoda Triglavski narodni park so svetniki obravnavali tudi poročilo o delu in finančno poročilo za preteklo leto.
Bled – Na področju ohranjanja narave so lani izvajali predvsem redne naloge, ki izhajajo iz zakona o Triglavskem narodnem parku (TNP), prav tako je delo naravovarstvene nadzorne službe obsegalo redno izvajanje javnih nalog in pooblastil po vsebinah veljavne zakonodaje za območje narodnega parka. Izvedli so tudi dopolnilno izobraževanje za vse redno zaposlene naravovarstvene nadzornike pod okriljem policijske akademije, je povzela Tina Markun iz službe za odnose z javnostmi TNP.
Informacijska mesta TNP je lani obiskalo več kot sto tisoč obiskovalcev, pri čemer so največji porast udeležencev na organiziranih ozaveščevalnih aktivnostih zaznali na novi lokaciji Centra TNP Bohinj, ki po besedah Tine Markun postaja pomemben akter na področju strokovnega in kulturnega dogajanja, povezanega z vsebinami javnega zavoda TNP v občini Bohinj. »Prav tako je opazen porast udeležencev na terenskih aktivnostih, kot so parkovna vodenja in osnovnošolske delavnice.« Opravili so digitalni popis parkovne infrastrukture in podrobno analizo stanja. V sodelovanju z deležniki s področja turizma so pristopili k pripravi dokumentacije za prenovo parkovnih poti za učinkovito usmerjanje obiska v zavarovanem območju. Začeli so tudi pripravljati izhodišča za sistematično spremljanje obiska. Veliko pozornosti so posvečali še različnim aktivnostim s področja ozaveščanja o pomenu varovanja narave, ohranjanja kulturne dediščine in spodbujanja trajnostnega razvoja. »Na podlagi omenjenega načrta so potekale priprave na prijavo projektov, vsebinsko vezanih na trajnostni turistični produkt Pohodniška pot Julijske Alpe, ki spodbuja sonaravni turizem in rabo trajnostne mobilnosti,« je razložila Tina Markun.
Iz sredstev za investicije republiškega sklada kmetijskih zemljišč in gozdov so lani uredili tri rastlinske čistilne naprave pri parkovnih kočah Vršič, Goreljek in Planinka ter eno pasivno čistilno napravo pri koči Guhar. Leto so končali s presežkom prihodkov nad odhodki v višini skoraj 129 tisoč evrov, s čimer po besedah Tine Markun uspešno sledijo ciljem, ki so si jih zastavili v sanacijskem programu. Pohvalili so se še s prejetjem certifikata za trajnostni razvoj turizma v zavarovanih območjih, ki ga je TNP in Naravnemu parku Julijsko predgorje podelila Federacija Europarc. »Parka sta prvi čezmejni zavarovani območji v Evropi, ki sta prejela tovrstno listino,« je dejala Tina Markun in dodala, da je bila uradna podelitev priznanja decembra lani v Evropskem parlamentu v Bruslju.