Enaintrideset upnikov dalo soglasje
V stečajnem postopku Slovenske posojilnice in hranilnice (SHP) Kranj je enaitrideset upnikov dalo soglasje za prevzem premoženja, ki ga ni mogoče unovčiti.
Kranj – Stečajni postopek SHP-ja traja že približno trinajst let, a še vedno ni končan, v doslej edini razdelitvi stečajne mase pa so bili upniki poplačani približno 46-odstotno. Po podatkih iz poročila stečajnega upravitelja Andreja Toša je bilo ob koncu letošnjega marca v stečajni masi nekaj več kot 350 tisoč evrov, vrednost stečajne mase, ki je ni možno unovčiti, pa predstavlja še terjatev do ustanoviteljev SHP-ja, to je do Kmetijsko gozdarske zadruge Tržič ter do družb Spedor, Inzas in Alpmetal, v vrednosti nekaj manj kot 3,5 milijona evrov. Za plačilo te terjatve poteka pred Okrožnim sodiščem v Kranju gospodarski spor, za katerega ni možno napovedati, kdaj se bo končal in kakšen bo razplet. Da bi stečajni postopek čimprej zaključili, se je sodišče odločilo, da neunovčeno premoženje prenese na upnike. Poziv upnikom, da dajo soglasje za prevzem tega premoženja, je prvič dalo julija lani, ponovno pa v začetku septembra. Soglasje je dalo enaintrideset, večinoma večjih upnikov, ki jim je sodišče v stečajnem postopku priznalo skupno za 840.430 evrov terjatev. Stečajni upravitelj je sodišču že predložil načrt razdelitve neunovčenega premoženja, iz katerega je tudi razvidno, kolikšen delež stečajne mase bi v primeru ugodnega razpleta pravde pripadel posameznemu upniku. Kot je pojasnil Simon Antolič, predsednik upniškega odbora, bodo upniki, ki so dali soglasje, prevzeli pravdne oz. izvršilne postopke in si ob morebitni izterjavi tudi razdelili premoženje. Za upnike, ki niso dali soglasja, se bo stečajni postopek zaključil z drugo razdelitvijo stečajne mase. Stečajni upravitelj je napovedal, da bo takoj po prenosu premoženja, ki ga ni mogoče unovčiti, naredil načrt končne razdelitve stečajne mase med upnike.
Na spletni strani Ajpesa je objavljen tudi nov, posodobljeni seznam upnikov, na seznamu je 758 upnikov, med njimi prevladujejo fizične osebe, nekatere tudi s priznanimi terjatvami nad sto tisoč evrov. Kot je pojasnil stečajni upravitelj, je takšen seznam treba pripraviti ob vsaki naknadni delitvi premoženja.