
Prispevek še vedno previsok
Na sredinem zboru krajanov krajevnih skupnosti Reteče in Godešič so zbranim predstavili odlok o komunalnem prispevku, ki naj bi ga včeraj zvečer obravnavali občinski svetniki. Višina prispevka, so prepričani krajani, je namreč tudi v popravljenem odloku nepravična.
Reteče – V osnutku odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč in merilih za odmero komunalnega prispevka za območje občine Škofja Loka so sicer upoštevali nekatere pripombe Iniciative za pravičen komunalni prispevek, na podlagi česar so številke zdaj za trideset odstotkov nižje, je poudaril predsednik sveta krajevne skupnosti Godešič Matjaž Krajnik. A kot je opozoril, je v odloku še vedno kup nepravilnosti, zaradi česar naj bi prišlo do nepravilnega izračuna tako imenovane finančne vrzeli, na podlagi česar se dodelijo evropska sredstva, in tudi do dvojnega financiranja. »Posledica tega bo, da bomo morali vračati evropska sredstva,« opozarja Krajnik.
Na skupnem zboru krajanov krajevnih skupnosti Reteče - Gorenja vas in Godešič ter zainteresiranih krajanov iz Puštala, Vincarjev in Stare Loke so zato v sredo zbrani soglasno sprejeli sklep, da naj se zaradi omenjenih nepravilnosti z dnevnega reda občinske seje umakne predlog odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč in merilih za odmero komunalnega prispevka za območje občine Škofja Loka. Omenjeni sklep so včeraj pred sejo izročili županu Mihu Ješetu. Ob tem zahtevajo, da se k pripravi odloka povabi predstavnike prizadetih krajevnih skupnosti in Iniciative za pravičen komunalni prispevek. »Na ta način bo odlok in sam izračun komunalnega prispevka pripravljen tako, da vračanje evropskih sredstev ne bo vprašljivo, prizadeti krajani, ki se bodo morali priključiti na kanalizacijo, pa bodo komunalni prispevek plačali brez pritožb.« Z umikom osnutka odloka, so še dodali, bo občina Škofja Loka pokazala dobro voljo in si povrnila zaupanje krajanov Reteč, Gorenje vasi, Godešiča, Puštala, Vincarjev in Stare Loke.
A župan Miha Ješe je še včeraj dopoldne zatrdil, da je odlok o komunalnem prispevku pripravljavec pripravil skladno z zakonodajo in zato te točke ne namerava umakniti z dnevnega reda seje občinskega sveta. Kot je pojasnil, povprečni strošek kanalizacijskega priključka na tistih območjih, ki so bila na novo opremljena s komunalno infrastrukturo, znaša 12 tisoč evrov. Pravična višina komunalnega prispevka, glede na druge občane, ki so infrastrukturo v glavnem financirali sami, bi zato po njegovem prepričanju na teh območjih znašala vsaj tri tisoč evrov. »Zaradi zelo uspešnega pridobivanja nepovratnih sredstev, nekaj manjšega obsega opravljenih del in doseženih nižjih stroškov od pogodbenih pa je povprečna višina komunalnega prispevka za kanalizacijo sedaj nižja od 1900 evrov,« je poudaril župan in dodal, da tako nizek komunalni prispevek lahko omogočijo prav zato, ker so bila nepovratna sredstva dobro in namensko porabljena.