Alprem z novimi vsebinami
Območje nekdanjega industrijskega podjetja Alprem v središču Kamnika se razvija v vse bolj živahen del mesta. Namesto propadajočih zidov so ob podpori lastnika stvari v svoje roke vzeli društva in mladi, ki bodo v kratkem ustanovili tudi Zavod Alprem.
Kamnik – Alprem je bilo v drugi polovici prejšnjega stoletja uspešno podjetje, ki je izdelovalo trgovinsko opremo in stavbno pohištvo in v svojih najboljših časih zaposlovalo več kot štiristo delavcev. Nato pa je prišel razpad Jugoslavije, izguba trgov, rdeče številke in odprodaja premoženja.
»Zaradi poplačila dolgov, zavarovanih s hipotekami, je sodišče ob koncu tisočletja pričelo odprodajati poslovni kompleks na Usnjarski. Na pogorišču prej enovitega podjetja sta ob pomoči družbe Trival kompoziti zrasli dve novi podjetji, ki sta prevzeli večino takrat v Alpremu zaposlenih delavcev, odkupili opremo, zaloge in nadaljevali proizvodni program v lastnih prostorih na Bakovniku,« nam je povedal Rudi Capuder, prokurist družbe Trival kompoziti, ki je postala lastnica tega kompleksa, ki se razprostira na približno 9500 kvadratnih metrih. »Skoraj desetletje je bilo območje povsem nevzdrževano, saj so bili naši načrti s to lokacijo sprva precej drugačni. Ob prigovarjanju občine smo namreč ob spremembi prostorskih aktov leta 2002 privolili, da se razveljavi že sprejeti zazidalni načrt za to območje, namembnost pa se iz industrijske prekvalificira v stanovanjsko rabo. Tako smo že sklenili kupoprodajno pogodbo z investitorjem, ki bi kompleks porušil in tu zgradil elitna stanovanja. Edini pogoj za to je bil sprejetje ustreznega občinskega podrobnega prostorskega načrta, ki pa ga občina v vseh teh letih ni bila sposobna izpeljati. V predlogu novega odloka Občinskega prostorskega načrta se je kljub našemu nasprotovanju celo pojavila obvezujoča smernica, ki določa, da je v sklopu sosesk Mali grad in Alprem nujno predvideti nov mestni park. S takšno zahtevo pa si občina močno oži možnost, da se bo ob takšnih pogojih sploh kdaj pojavil investitor, ki bo pripravljen vložiti svoj denar v revitalizacijo tega okoliša. Zaradi vsega tega smo se dve leti nazaj odločili, da opustimo prvotne načrte, da počasi obnovimo poslovne prostore, ki imajo vsa uporabna dovoljenja za pretežno industrijsko skladiščno dejavnost, in jih nato ponudimo v najem ali odkup potencialnim investitorjem,« nam je povedal Rudi Capuder in da si lokacije ne želijo več obremenjevati z industrijo, zato so v zadnjih mesecih sklenili več najemnih pogodb z različnimi društvi. »Odločili smo se za novo zgodbo. Želimo namreč pridobiti predvsem najemnike, ki bi to lokacijo oživili in iz nje naredili neko ustvarjalno in družabno središče.«
V nekdanjem industrijskem kompleksu, ki ga zdaj postopoma obnavljajo, so tako svoje prostore že našli skejterji iz Športnega društva Debela Veronika, plezalci Plezalnega kluba Kamnik, člani Kulturnega in športnega društva Sandžak v Sloveniji in društva Kulkura, pa tri glasbene skupine, plesalci breakdanca, modna oblikovalka …
Rudi Capuder se je povezal tudi z mladimi arhitekti iz Skupine Štajn, ki bodo že v kratkem ustanovili Zavod Alprem. Naloga zavoda bo razvijati infrastrukturo, pomagati najemnikom, organizirati dogodke in se prijavljati na evropska sredstva, ki jih bodo lahko koristili sami najemniki oz. ustvarjalci na tem območju.