
Ponovno v boj za urgenco
Na ministrstvu za zdravje so v sredo predstavili osnutek novega pravilnika nujne medicinske pomoči in novo mrežo izvajalcev, v kateri pa naj ne bi bilo več ambulante nujne medicinske pomoči v kamniškem zdravstvenem domu. V Kamniku, kjer v zvezi s tem protestirajo že vse od začetka leta, so zato ogorčeni.
Med dvanajstimi urgentnimi centri, ki bodo v Sloveniji izvajali nujno medicinsko pomoč, je na Gorenjskem urgentni center Jesenice, tako imenovani satelitski urgentni centri pa so predvideni v Kranju, Škofji Loki in Domžalah. Za neprekinjeno zdravstveno varstvo bo poskrbljeno v Kranjski Gori, na Bledu, v Radovljici, Tržiču, Bohinju in Kamniku.
Kamnik – Kot so predstavili na ministrstvu za zdravje, bo nujna medicinska pomoč po novem organizirana v enajstih glavnih in osemnajstih satelitskih urgentnih centrih, med katerimi pa ne bo več Kamnika, čeprav je ministrstvo samo priznalo, da je šlo v Kamniku za zelo vzorno enoto.
»Na Občini Kamnik in v Zdravstvenem domu dr. Julija Polca Kamnik smo šokirani zaradi izjave ministrstva za zdravje o ukinitvi Nujne medicinske pomoči v Kamniku. Kot smo uspeli izvedeti iz medijev, in ne s strani ministrstva, bomo v Kamniku očitno ostali brez urgence in to kljub zagotovilom omenjenega ministrstva, ki nam je pred dobrim mesecem dni poslalo pisno zagotovilo, da do sprememb ne bo prišlo. Kljub že pred časom poslanemu protestnemu pismu ministrici, zbranim 11.500 podpisom proti ukinitvi, nenehnemu opozarjanju po komunikaciji z ministrstvom in delovno skupino, ki je v tajnosti pripravljala osnutek pravilnika, o odločitvah na tiskovni konferenci nista bila obveščena ne župan Marjan Šarec ne direktor Zdravstvenega doma dr. Julija Polca Kamnik Sašo Rebolj,« so sporočili z Občine Kamnik. Še posebej ogorčen je bil v sredo direktor zdravstvenega doma. »Način lansiranja podatkov najprej medijem je nezaslišan. In to kaže odnos ministrstva do občank in občanov. V Kamniku ni nihče vedel nič. Če ne bi novinarji začeli klicati, o zadevi ne bi vedeli nič. Pravijo, da je osnutek pravilnika pripravljala stroka. Prava stroka bi morala vedeti, da z ukinitvijo Nujne medicinske pomoči v Kamniku in njeno preselitvijo v Domžale Kamnik izpade iz desetih minut, kolikor je še zadnji možen čas za oživljanje, v drugačnem primeru nastopi smrt.«
»Zdaj se vidi in se potrjuje, kako prav smo ravnali, da smo zagnali vik in krik in smo zbirali podpise in opozarjali na te zadeve. In očitali so nam, da smo agresivni v svojem početju. Delovna skupina očitno ignorira 11.500 podpisov, ignorira naša mnenja in različne proteste in pride na tiskovno konferenco točno z istim predlogom, za katerega so trdili, da je še vse v oblakih in da mi pretiravamo. Je pa tukaj eno ključno vprašanje, ki ga bom ponovno zastavil delovni skupini. Zakaj Domžale ja, Kamnik pa ne? Če je namen širitev te mreže zagotavljanje boljše oskrbe, potem bi pričakovali, da bo to šlo bolj navzven proti periferiji, ostaja pa vse skupaj v nekem centru. To je bistveno vprašanje in ta delovna skupina se očitno požvižga na vse. Mi ostajamo pri svojih stališčih, ki jih bomo branili. Bojimo se najhujših primerov pa tudi tistih, ki niso življenjsko ogroženi, kajti občina s 30.000 prebivalci skupaj z občino Komenda, torej skupaj s 37.000 prebivalci, bo skratka ostala brez takšne oskrbe, kot jo ima danes. To trdimo ves čas in to bomo trdili tudi naprej,« je odločen župan Marjan Šarec.
Reorganizacija naj bi bila dokončana do leta 2019. Na ministrstvu vztrajajo, da bo nova mreža skrajšala čakanje bolnikov in odpravila podvajanje storitev.