
Spominjamo se prvih demokratičnih volitev
V teh dneh mineva petindvajset let od prvih svobodnih demokratičnih volitev v Sloveniji: 8. aprila 1990 je na njih zmagala združena opozicija Demos in sestavila vlado. Skupščino so takrat sestavljali trije zbori, državo pa je vodilo kolektivno predsedstvo s predsednikom Milanom Kučanom na čelu.
Kranj – Potem ko je bilo leta 1989 v Sloveniji dovoljeno večstrankarsko življenje, so se začele priprave na volitve. Nastale so nove stranke: Slovenska demokratična zveza (SDZ), Socialdemokratska zveza Slovenije (SDZS), Slovenska krščanska demokracija (SKD), Slovenska kmečka zveza, Zeleni, Slovenska obrtniška stranka, v stranke pa so se preoblikovale tudi nekdanje družbenopolitične organizacije. Novonastale stranke so sestavile združeno opozicijo Demos. Neformalno je ta nastala novembra 1989 na domačiji Ivana Omana v Zmincu, sporazum o nastanku Demosa pa je bil podpisan januarja 1990.
Na volilno nedeljo, 8. aprila 1990, je koalicija Demos zmagala s skoraj 55 odstotki glasov volivcev in sestavila vlado, ki jo je vodil Lojze Peterle. V njej je bilo tudi več gorenjskih imen: podpredsednik vlade je bil Jože Mencinger, ministri Peter Vencelj, Izidor Rejc, Jožica Puhar, Jelko Kacin. Parlament, takrat še skupščino, ki jo je prav tako vodil Gorenjec, znani disident France Bučar, so sestavljali trije domovi: zbor občin, zbor združenega dela in družbenopolitični zbor. Na čelu zbora občin je bil še en Gorenjec, Ivo Bizjak. In tudi v samem državnem vrhu, ki ga je takrat predstavljalo kolektivno predsedstvo pod vodstvom predsednika Milana Kučana, smo imeli Gorenjci svojega človeka, Ivana Omana, prvaka Slovenske kmečke zveze. Pred prvimi večstrankarskimi volitvami v Sloveniji pa kaže omeniti tudi Gorenjski glas, ki je v procesu demokratičnih sprememb imel pomembno vlogo. Leta 1989 je pod okriljem Gorenjskega glasa namreč začel izhajati časopis Demokracija.
Obletnico prvih svobodnih demokratičnih volitev v Sloveniji so proslavili v torek zvečer z državno slovesnostjo v Cankarjevem domu v Ljubljani.