Premiera Škofjeloškega pasijona
Po več mesecih priprav se bo jutri zvečer v Škofji Loki začelo zares: po mestnih ulicah in trgih bo po šestih letih spet krenila spokorniška procesija, Škofjeloški pasijon ali Processio Locopolitana.
Škofja Loka – Predgeneralka je bila že v nedeljo, drevi si bodo generalko lahko ogledali meščani Škofje Loke, jutri zvečer ob 20. uri pa bo premiera te najstarejše gledališke igre v Sloveniji. Nastala je prav v Škofji Loki, leta 1721 jo je zapisal loški kapucin Romuald, Lovrenc Marušič, velja pa za najstarejšo v celoti ohranjeno režijsko knjigo v Evropi iz obdobja baroka. Njen izvirnik hrani loški kapucinski samostan.
V srednjem veku so pasijonske procesije uprizarjali v postno-velikonočnem času in to tradicijo je ohranil tudi Škofjeloški pasijon, največja gledališka predstava na prostem v Sloveniji, ki so jo v Škofji Loki po več desetletjih premora ponovno prikazali leta 1999 in 2000, nato leta 2009, od tedaj pa si uprizoritve sledijo na vsakih šest let.
Tudi letošnjo predstavo ustvarja množica prostovoljcev, okoli devetsto ljudi, tudi osemdeset konjenikov. Prizore iz svetopisemskega življenja množica nosačev na posebnih pomičnih odrih nosi po ulicah in trgih Škofje Loke in se ustavlja na štirih prizoriščih v mestu: na Mestnem trgu, pod gradom, na Spodnjem trgu in pri Kašči. Jutrišnji premieri bo do 12. aprila sledilo še sedem predstav. Njihova izvedba je odvisna od vremena, zato so organizatorji predvideli nekaj rezervnih terminov. Na predstavah pričakujejo okoli 30 tisoč gledalcev in domovine in tujine, med njimi tudi več uglednih gostov od predsednika države Boruta Pahorja do nadškofa Stanislava Zoreta.
Vlada je leta 2012 Škofjeloški pasijon razglasila za živo mojstrovino državnega pomena, ravno ta teden pa se je seznanila s potekom priprav za nominacijo enote žive dediščine za vpis na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Za vpis na ugleden Unescov seznam se je Škofjeloški pasijon potegoval že konec minulega leta. Po evalvaciji ocenjevalnega odbora je Slovenija predlog umaknila in upoštevaje ugotovitve odbora pripravila novo gradivo za nominacijo, ki ga bo v postopek vložila letos. Če ne ob letošnji uprizoritvi, pa Škofja Loka vpis na prestižni seznam pričakuje do naslednje uprizoritve v jubilejnem letu 2021, ko bo minilo tristo let od nastanka pasijona.