Na rekreacijo v telovadnico v naravi
Telovadnice v naravi so med rekreativci, še posebno mladimi, vse bolj priljubljene in vedno več jih je. Pridemo tja ... Kaj pa sedaj? Katere vaje so primerne za splošno populacijo?
Škofja Loka – Za nasvet smo vprašali osebnega trenerja Jerneja Kalana iz Bodi v formi trening studia iz Škofje Loke, za lokacijo pa sva izbrala telovadnico v naravi v Gorajtah.
»Telovadnica v naravi je odlična popestritev za gibanje v naravi, za izvajanje vaj pa je potrebnega nekaj znanja in tudi domišljije, saj lahko posamezno orodje uporabimo na številne načine, izvedba pa je lahko lažja ali težja,« je za začetek povedal Jernej Kalan in poudaril, da nobena vaja ni primerna za vse, so pa izvedbe, ki ustrezajo večini ljudi. Kot povsod je tudi v telovadnici v naravi treba poslušati svoje telo in se zavedati omejitev, ki jih imamo, kot so na primer poškodbe ali degenerativne spremembe. »Ko sestavljamo trening, je vanj treba vključiti vaje za krepitev celega telesa, tako vaje za noge kot roke, za sprednji in zadnji del. Vse skupaj je treba smiselno povezati v celoto. Univerzalnega recepta pa ni. Vsak človek je specifičen. Tudi če rečemo, da je zdrav povprečen posameznik, so omejitve, ki ga lahko ovirajo. Po enem treningu se to še ne bo pokazalo, skozi leta pa se pokažejo posledice nepravilne tehnike izvedbe vaj, omejitve, pride do poškodb, najrazličnejših težav. Dober trening je zanimiv, raznolik in nas žene naprej,« pravi Kalan in dodaja, da pri sestavi treninga izbiramo vaje, ki jih tehnično znamo izvajati, in pri izvedbi ne hitimo: »Vsi se radi zaganjamo. Nekaj se odločimo in potem bi kar na polno. Bolje počasi in dlje časa ter seveda pravilno. V telovadnici v naravi lahko s pomočjo orodij osvojimo tudi osnovne tehnike počepa, mrtvega dviga in izpadnega koraka, kar nam pride prav v vsakdanjem življenju.«
Kako poteka trening, katerega osrednji del je telovadnica v naravi? Možnosti je veliko, začnemo pa seveda z ogrevanjem. »Načini ogrevanja so različni. Telo potrebuje okrog osem minut, da se ogreje, potem je dobro narediti aktivacijske vaje, kar pomeni različne lastovke, izpadne korake z rotacijo, vaje za ravnotežje, počepe, mostove, da osvojimo popolne obsege giba, se telo ogreje in se mišice pripravijo na obremenitev,« je o prvem delu treninga povedal Kalan. Na orodjih v telovadnici v naravi svetuje krožni trening, ki je najbolj primeren za splošno populacijo. »Izberemo vaje in startamo ali na časovno omejitev, 30 sekund vadbe in 30 sekund premora, ali na ponovitve, 10–12 ponovitev in premor. Naredimo tri kroge po deset vaj ali pa je vaj manj in več krogov. Na vsakem orodju lahko delamo primarno vajo, torej tisto, ki je zanj najbolj značilna. Za splošno populacijo so to velikokrat pretežke vaje, zato jih prilagodimo. Na orodja lahko vpnemo tudi kakšne pripomočke, kot so na primer trakovi za TRX-vadbo. Možnosti je veliko,« še pravi Kalan iz Bodi v formi trening studia in predstavi zaključni del treninga – ohlajanje: »Tudi tukaj so možnosti različne. Idealno je, če raztegnemo večje mišične skupine in se sprehodimo do doma. S tem je trening, ki skupaj traja okrog petdeset minut, končan. Idealno je, če ga naredimo trikrat tedensko.« Kalan sicer poudarja, da je vadba pomemben del zdravega načina življenja, spremembe pa je treba narediti tudi na drugih področjih.