Janez Gorišek pravi, da je na prenovljeni letalnici varno skočiti tudi 255 m. / Foto: Gorazd Kavčič

»Sedaj vidim, da je najlepša«

Janeza Goriška ni prav nič skrbelo, ko se je po prenovljeni letalnici, ki jo je skonstruiral, v globino pognal prvi skakalec.

Janez Gorišek: »Planiška letalnica je res najlepša. Je tudi največja, najširša. Je za kakšen centimeter večja od drugih.«

V sredo po preizkusu prenovljene planiške letalnice sva z Janezom Goriškom sedela na soncu ob izteku in se pogovarjala o njej – kot pravi, o najlepši letalnici na svetu. Planiško velikanko, ki je bila zgrajena leta 1969, je projektiral skupaj z bratom Ladom. Letalnica bratov Gorišek pa je letos zasijala obnovljena. Velik delež pri prenovi, ki bo skupaj vredna dobre štiri milijone evrov, ima prav Janez Gorišek, ki dela skupaj s sinom Sebastjanom. Svoje znanje sta vgradila tudi v letalnici v Vikersundu in na Kulmu. »Zanimivo je, da me danes ni skrbelo. Je pa v pričakovanju tega, kaj bo, vedno prisotnega malo adrenalina. Bil sem zelo vesel, ker sem videl tako sproščene, lepe polete. To je dosežek, ki ga res nisem pričakoval, da se bo tako lepo letelo, da bodo fantje tako lepo pristajali in da lahko zelo daleč skočijo, skoraj 230 m. To me je res veselilo in sem ponosen,« je 81-letni Janez Gorišek pokomentiral uvodne polete.

V teh dneh pogosto odgovarja na vprašanja o tem, kako daleč se da skočiti. »Čez mero ne moreš. Ko je lonec poln, gre čez. Da je še varno, se da trenutno skočiti 250, 255 metrov, lahko tudi kakšen meter več. Dosti več pa ne, ker potem je za tekmovalce že tvegano. Tukaj tudi žirija pazi, da ne gre predaleč. Dosegli smo tisto, kar smo načrtovali. Vse tri letalnice, v Planici, Kulmu in Vikersundu, bodo sedaj morale malce počivati in čakati na nadaljevanje, da bo FIS-a naredila korak naprej. Mi vedno razmišljamo naprej. Tristo metrov bo mogoče skočiti, a za to potrebujemo čas. Rasti je treba skladno in z varnostjo. Če je postopnost, varnost, se fantje dobro počutijo. Ne smeš biti kaskader. Hočemo imeti varne skoke, da je tako kot šola: počutiš se varnega, narediti jo pa moraš,« je z mislimi usmerjen v prihodnost. S skakalnicami se je začel spoznavati kot skakalec: »Takrat smo jih sami pripravljali. Sami smo jih poteptali. To je bila osnova in to sem vedno rad delal, da sem se potem pri skoku počutil varnega. Po skakalnih letih so prišla konstruktorska. »To je bilo, ko sem končal gradbeno fakulteto. K sodelovanju me je povabil Bloudkov sodelavec Stano Pelan. Ker je dejal, da vse zanima le denar, je želel dobiti nekoga, ki ne bi preveč zaračunal. Svoje znanje je v zadnjem obdobju prenašal na sina Sebastjana. »On je rasel s Planico. Osnov skokov in skakalnice se je naučil kot skakalec. Hodil je z mano. Vse faze je moral dati skoz. In potem je začel ustvarjati. Na novo je urejal radius. Kot geometer je to razumel in razvijal po občutku. Radius smo postopno dvignili. S tem sva začela graditi nov način razumevanja skokov in doskokov,« je dejal in slikovito opisal spremembe na letalnici: »To je tako kot harmonika. Elementi skakalnice ostajajo isti, a vsak je večji.« O sodelovanju z očetom je nekaj besed povedal še Sebastjan Gorišek, ki z njim projektira zadnjih petnajst let: »To je del mojega življenja in imam srečo, da imam takšnega očeta. Začel sem tako, da je on naredil načrte, jaz pa sem jih prenesel v naravo v snegu. Vse nove profile v snegu sva testirala do leta 2007, ko smo planiško velikanko prenovili, jo morali narediti v merilu zaradi pravil FIS. Tudi na osnovi teh testov profilov v snegu je potem FIS s predlogi tudi drugih nekako dovolila povišanje s 130 na 135 m višinske razlike med odskočnim mostom in najnižjo točko doskočišča. Zanimivo je, da je letalnica že takrat, ko je bila zgrajena, imela višinsko razliko od vrha naleta do najnižje točke doskočišča 200 metrov, in še vedno delujemo v tem.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / četrtek, 17. maj 2018 / 11:16

Po poteh Francozov

Veliki rob (1237 n. m.) – Pomlad nad Vipavsko dolino. Razgledno čavensko pogorje. Po poteh Francozov iz časa Ilirskih provinc.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 7. marec 2022 / 20:44

Urejajo okolico cerkve v Crngrobu

Občina Škofja Loka je pred kratkim začela urejati okolico cerkve v Crngrobu, postavili pa bodo tudi dve klopi in meditativna sedala, stojalo za kolesa ter informacijsko tablo.

GG Plus / ponedeljek, 7. marec 2022 / 20:44

Z opremo gorenjskega podjetja do olimpijskih medalj

Podjetje Slatnar, ki ga vodi gorenjski podjetnik Peter Slatnar, ima že dvajset zaposlenih in letno beleži od 30- do 35-odstotno rast. »Naš dolgoročni cilj je, da bi tekmovalci z našimi izdelki v sedmi...

Medvode / ponedeljek, 7. marec 2022 / 14:31

Z rebalansom povečali prihodke

V letu 2022 so v Medvodah usmerjeni v gospodarsko javno infrastrukturo in družbene dejavnosti.

Kranj / ponedeljek, 7. marec 2022 / 14:29

Končujejo energetsko sanacijo

V Šolskem centru (ŠC) Kranj so se lani poleti lotili obsežne energetske sanacije vseh njihovih šolskih stavb. Po prenovi obeh glavnih objektov na Kidričevi cesti in Cesti Staneta Žagarja bo zdaj priše...

GG Plus / ponedeljek, 7. marec 2022 / 13:19

Sodomija

V prejšnjem prispevku so nastopale priče proti zapeljevalcu odraslih moških Blažu Šublu. Ostali sta še dve.