Cena za uporabnike ostaja enaka
Storitve oskrbe na domu se povečujejo, cena za uporabnika ostaja enaka.
Za uro oskrbe na domu uporabniki ob delavnikih plačajo 5,63 evra, ob nedeljah 7,88 in ob praznikih 8,45 evra. Občina ekonomsko ceno subvencionira v višini 71,9 odstotka.
Šenčur – Občinski svetniki so pritrdili predlogu Doma upokojencev Kranj, ki za občino Šenčur izvaja storitve pomoči na domu, da cene za uporabnike ostajajo enake kot prej, spremeni pa se delež občinske subvencije.
Ekonomska cena pomoči družini na domu znaša 21,41 evra, občina jo sofinancira v deležu 73,7 odstotka. Cena urne postavke za uporabnika storitve ob delavnikih znaša 5,63 evra, ob nedeljah 7,88 in ob praznikih 8,45 evra. Ekonomska cena pa se je sedaj znižala za poldrugi evro, kar pa se po predlogu izvajalca uporabnikom ne bi poznalo, pač pa bi se nekoliko znižal delež občinske subvencije, ki naj bi poslej znašal 71,9 odstotka. Svetnikom je o tej storitvi nekoliko podrobneje spregovorila direktorica Doma upokojencev Kranj Zvonka Hočevar, ki pravi, da se število uporabnikov teh storitev povečuje, zato so lani zaposlili še eno oskrbovalko. To sicer trenutno ne vpliva na storitev, je pa govornico vseeno zanimalo, kaj storiti v primeru nadaljnjega povečevanja uporabnikov. Naj število oskrbovalk še povečajo, kar bi imelo vpliv na ceno storitve, ali pa naj se organizirajo tako, da bodo storitvam kos s sedanjimi zmogljivostmi, pri čemer pa se bodo morali uporabniki sprijazniti s čakanjem.
V občini Šenčur je trenutno 21 uporabnikov, lani januarja jih je bilo 14. Od 31 oskrbovalk tri prihajajo v občino Šenčur, a ne vselej iste, je poudarila Hočevarjeva. Doslej niso beležili pripomb na njihovo delo, če pa jih ljudje morda nemara naslavljajo na občino, bi želeli to informacijo, da bi morebitne napake odpravili. Župan Ciril Kozjek je dejal, da so zadovoljni s storitvami, kakovost in cena sta sprejemljivi, glede morebitnega nadaljnjega povečevanja storitev pa se bodo še dogovorili. Vsem je v interesu, da bi se ljudje lahko starali doma in čim dlje ostali v domačem okolju. Enega od svetnikov pa je vendarle zanimalo, kakšne so možnosti, da bi tudi Šenčur dobil dom starostnikov in ali bo država v prihodnje podeljevala koncesije za to dejavnost. Kot je vedela povedati Zvonka Hočevar, je zadnji leta 2008 dobil koncesijo dom v Cerkljah, za naprej pa jih država verjetno ne bo več dajala. V Sloveniji se namreč število zasedenih mest v javnih domovih za starostnike zmanjšuje, kar pa za Kranj in večja urbana središča še ne velja. Hočevarjeva vidi možnost v manjših dislociranih enotah, namenjenim dementnim starejšim. Sicer pa nam v prihodnje kaže, da bo zakon o dolgotrajni oskrbi v večji meri odprl možnost nege doma, domovi bodo verjetno še bolj prazni.