Odzivnost največja na Loškem
Lani so s programom Svit odkrili 159 primerov raka debelega črevesa in danke.
Kranj – Ta teden poteka teden boja proti raku, sicer pa je marec tudi mesec boja proti raku na debelem črevesu in danki, ki je po številu na novo obolelih drugi najpogostejši rak v Sloveniji. »Če je odkrit pravočasno, je to povsem ozdravljiva oblika raka,« poudarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) in opozarjajo na pomen rednega udeleževanja presejalnih pregledov v programu Svit, s katerim odkrivajo predrakave spremembe ter raka na debelem črevesju in danki. Presejanje je, poudarjajo, dokazano učinkovito sredstvo za pravočasno odkrivanje in s tem tudi uspešno zdravljenje te oblike raka. S programom, ki deluje od leta 2009, so doslej odkrili okoli 1300 primerov raka, ocenjujejo pa, da je bilo med vabljenimi še okoli 600 oseb, ki bi jim raka lahko odkrili v zgodnji fazi, če bi se pravočasno vključili v testiranje.
»Rak na debelem črevesu in danki se razvija zelo prikrito, brez očitnih znakov, zato je izjemno pomembno, da se vabljeni v program Svit na vabilo odzovejo,« pravi vodja programa Jožica Maučec Zakotnik in dodaja, da je s preprostim testiranjem na prikrito krvavitev v blatu, ki se ga izvede v domačem okolju, mogoče preprečiti razvoj tovrstnega raka. Kot pojasnjujejo na NIJZ, je pojavnost raka na debelem črevesu in danki po letu 2011 predvsem po zaslugi programa Svit začela padati, saj so s pomočjo presejanja zaznali že polipe, torej predrakave spremembe, in s tem preprečili nastanek bolezni.
Lani so v program Svit povabili 253.335 oseb, 57 odstotkov povabljenih pa je testerje za odvzem vzorcev blata tudi vrnilo. Po doslej zbranih podatkih so odkrili 159 primerov raka debelega črevesa in danke, 1887 oseb pa je imelo napredovali adenom, kar predstavlja večje tveganje za nastanek raka. Na Gorenjskem so v program povabili 24.073 oseb. Od 13.706 vrnjenih kompletov vzorcev blata je bilo 789 testov pozitivnih. Kolonoskopijo je opravilo 774 oseb s pozitivnim testom na prikrito krvavitev v blatu. Odkrili so sedem primerov raka debelega črevesa in danke, napredovali adenom pa je imelo 200 oseb. »Po odzivnosti v programu izstopa škofjeloško območje, kjer je odzivnost nad gorenjskim in slovenskim povprečjem. Večjo odzivnost bi si želeli predvsem v občinah Kranj, Bled in Jesenice, kjer je odzivnost nižja v primerjavi z Gorenjsko in s Slovenijo,« so še pojasnili na NIJZ.