Skupen jim je pater Romuald
Škofjo Loko so obiskali prebivalci Štandreža, mesteca pri italijanski Gorici, kjer je bil rojen Lovrenc Marušič, pater Romuald, avtor Škofjeloškega pasijona.
Škofja Loka – Lani je skupina romarjev iz Škofje Loke v sklopu priprav na letošnjo uprizoritev Škofjeloškega pasijona obiskala Štandrež. Tamkajšnji prebivalci so jih gostoljubno sprejeli. Škofja Loka pa je enako gostoljubno sprejela Štandrežane, ki so se v soboto predstavili v Sokolskem domu. Zapel jim je Škofjeloški oktet, pozdravil jih je župan Miha Ješe in jih povabil na Škofjeloški pasijon, ki se začne čez pet tednov. Povabil jih je tudi režiser prireditve Milan Golob, ki je spregovoril o pripravah nanj, nato pa so gostitelji dali besedo gostom.
Ti so predstavili svoje kulturno društvo, ki skrbi ne le za kulturno dediščino, pač pa ohranja tudi slovenski jezik v tem dvojezičnem kraju ob reki Soči. Dr. Damian Paulin je predstavil zgodovino Štandreža. Tam se je rodil Lovrenc Marušič, ki ga je pot pozneje vodila v Celje in nato v Škofjo Loko, kjer je v tamkajšnjem kapucinskem samostanu v slovenskem jeziku zapisal Škofjeloški pasijon. »Škofja Loka je dala Marušičevi knjigi življenje. Ponosni smo nanj in na Škofjeloški pasijon, ki se dogaja v vašem mestu,« je dejal Paulin. Mestece Štandrež je skupaj z društvom Skultura Škofji Loki podarilo umetniško delo, leseni križ upanja, delo kiparja Marca Berlota, za katerega upajo, da bo našel svoj prostor nekje v mestu. Župan Miha Ješe pa jim je podaril knjigo o Škofjeloškem pasijonu 2009 in obljubil, da dobijo tudi knjigo, ki bo nastala po letošnji uprizoritvi. Pričakuje namreč, da se bo druženje mest, ki ju povezuje pater Romuald, po prvem srečanju nadaljevalo tudi v prihodnje.