Nenehno se je treba učiti
Javni sklad Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendije je v sklopu sejma Informativa pripravil predavanje Poklici prihodnosti in potrebe danes, s katerim so mladim želeli pomagati pri izbiri glede nadaljnjega izobraževanja.
Mladim so na predavanju poskušali predstaviti poklice prihodnosti, kompetence, ki jih danes potrebujejo, in pričakovanja delodajalcev, ki jih imajo ob zaposlovanju mladih. Na predavanju so med drugim poudarili, da se od leta 2008 najbolj povečuje brezposelnost med osebami s terciarno izobrazbo, manjša pa je med tistimi s srednjo ali tehnično šolo.
Po besedah Brigite Vončina z republiškega zavoda za zaposlovanje naj bi tačas najlažje našli zaposlitev kuharji, elektromehaniki, strojniki in tisti, ki so se izšolali za poklice v zdravstvu, farmaciji, kemiji in na področju informacijskih tehnologij. Ob tem pa je poudarila, da se poklici spreminjajo – nekateri izumirajo, recimo kovač ali čistilec čevljev, nekateri pa šele nastajajo, recimo mehatronik. Zato morajo mladi nenehno pridobivati nova znanja in se prilagajati razvoju poklicev.
Pri skladu, so poudarili, se sicer ne ukvarjajo s prognozami o poklicih prihodnosti, saj je njihova dejavnost usmerjena v izvajanje programov štipendiranja in razvoja kadrov. "Pri izvajanju le-teh pa se redno srečujemo s primeri uspešnih praks, ki nakazujejo, kakšne so potrebe in kateri so poklici prihodnosti." Tako opažajo, da so v ospredju tehnični poklici, poklici s področja računalništva, ekologije, kemije, zdravstva … "Globalno perspektivni poklici po področjih bi lahko bili zdravstveni poklici in skrb oziroma nega, poklici, povezani z informatiko in telekomunikacijami, tehniški in inženirski poklici naravoslovne smeri ter poklici, povezani s trženjem, prodajo in skrbjo za stranke ter dizajnom storitev in produktov."
Sklad s svojimi programi in aktivnostmi različne ciljne skupine usmerja k pridobivanju in razvijanju svojih kompetenc in znanj, ki jim lahko pomagajo pri razvoju karierne poti. Mladim so tako na voljo različne štipendije, kot so Zoisova, kadrovska, štipendije za mednarodno mobilnost, v prihodnje tudi za deficitarne poklice. Obenem mladim med izobraževanjem pomagajo pri nabiranju znanja, izkušenj in kompetenc.