Prešernov gaj čaka nova ureditev
Čeprav je na kranjski občini že kar nekaj predlogov za prenovo Prešernovega gaja, pa je zdaj glavna skrb odgovornih, da ga vsaj ne bi uničevali.
Kranj – Vsako leto vsaj enkrat se na kranjski občini pogovarjajo o morebitni prenovi ali vsaj posodobitvi Prešernovega gaja, ki so ga leta 1952 preuredili po načrtih arhitekta Marjana Šorlija iz prej opuščenega kranjskega pokopališča. Prenova je potekala pod strokovnim vodstvom Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Kranj. Kot je zapisano v predstavitvenih listah, je prostor zasnovan kot gaj zaradi svoje zgodovinske vloge in pietete. Je prostor počitka, premišljevanja in kulturnega navdiha.
Gaj, ki je v lasti mestne občine, pa že dolgo ni več prostor počitka in premišljevanja, saj domačini že vrsto let opazujejo, kako po njem divjajo motoristi, se sprehajajo psi, občasno se tam zbirajo odvisniki.
O tem so na zadnji seji pred letošnjim kulturnim praznikom govorili tudi kranjski mestni svetniki, Drago Štefe pa je znova spomnil, da še vedno ni uresničen njegov predlog, da se na spominski plošči Ernestini Jelovšek označi, da gre za Prešernovo hčerko. V gaju je namreč ohranjenih nekaj pomembnih zgodovinskih nagrobnikov in kulturnih spomenikov, med njimi tudi spominska plošča Ernestini Jelovšek.
Načelnik Urada za gospodarstvo in gospodarske javne službe Janez Ziherl je povedal, da bodo v kratkem na oba vhoda v Prešernov gaj namestili informacijske table, na katerih bodo označeni spomeniki, pri oznaki spominske plošče Ernestini Jelovšek pa bo napisano, da gre za Prešernovo hčerko. Kot je dodal vodja službe za zaščito in reševanje Sašo Govekar, je v pripravi tudi urnik zaklepanja in odklepanja gaja, v sodelovanju z Medobčinskim redarstvom pa naj bi z občasnimi obhodi skrbeli tudi za večji red.