Kranjski kodeks dobrega namena
Točka dnevnega reda, pri kateri so se kranjski mestni svetniki na seji minulo sredo najbolj razgovorili, je bil kodeks ravnanja funkcionarjev oziroma bolj priljubljeno – etični kodeks, ki naj bi ga v kranjski občini sprejeli kot prvi med mestnimi občinami. Kot je pojasnil kranjski župan Boštjan Trilar, so se to obvezali že v koalicijski pogodbi, kodeks pa naj bi veljal tako zanj kot za svetnice in svetnike, člane nadzornega odbora in člane vseh organov, ki jih imenujeta župan in mestni svet.
Kodeks v resnici ni nič posebnega, saj večina členov govori o tem, da morajo funkcionarji ravnati v skladu z veljavnimi zakoni in predpisi in da je njihovo delo usmerjeno k uresničevanju javnega interesa. Nekaj novega v kodeksu prinašajo členi, ki govorijo o častnem razsodišču, petih občanih, ki uživajo visoko zaupanje v javnosti in odločajo o morebitnih kršitvah oziroma presojajo o skladnosti ravnanja funkcionarjev.
Prav ta člen je najbolj razburil kranjske opozicijske svetnike na čelu s svetniki SDS, ki so županu in komisiji, ki je pripravljala kodeks, očitali, da takšen kodeks nima pravne podlage in da je lahko zgolj zaveza volivcem, ki so jih izvolili.
Medtem ko so koalicijski svetniki zagovarjali stališče, da je prav, da imajo kodeks, ki jih bo ob vsakem času opominjal, da so volivcem zavezali, da bodo delali pošteno in se izogibali napačnim ravnanjem, ki so pri naših funkcionarjih tudi na najvišji državni ravni žal prepogosta, pa so opozicijski svetniki opozarjali, da so že s svojim strankarskim kodeksom, vzgojo in življenjskimi načeli zavezani poštenemu delu.
Ko so se čustva umirjala in je bilo jasno, da ima kodeks med svetniki več zagovornikov kot nasprotnikov, so svetniki SDS sejo mestnega sveta zapustili, ostali pa so z večino glasovi potrdili, da je kodeks ravnanja funkcionarjev tisto, kar jih bo opominjalo, zakaj so zmagali na volitvah in kaj so pred tem obljubljali. Pri tem najbolj sporen člen kodeksa, častno razsodišče za spremljanje in nadzorovanje kodeksa (člani naj bi bili izbrani najkasneje v dveh mesecih), najbrž ne bo glavni strah in trepet tistih, ki se bodo pod kodeks podpisali. Kot je bilo slišati, bomo pred komisijo zagotovo še novinarji, tudi do novih volitev pa je le še dobra tri leta.