Nikar podajati svojemu
Je sploh mogoče glasovati za svojega človeka, držati z njim, ga predlagati, mu podati žogo, ne da bi bila to korupcija?
Je že tako v Sloveniji. Nekateri menijo, da aktualna slovenska vlada v glavnem ne dela ničesar, če že kaj naredi, pa naredi slabo. Spet drugi pravijo, da vlada dela z neverjetnim elanom za dobrobit vseh nas in z veliko zavzetostjo rešuje državo. Odločimo se za zlato sredino in poglejmo, s čim se med drugim tudi ukvarja vlada in nekateri njeni ministri. Aha. Ukvarjajo se recimo z dopisom KPK, v katerem so ugotovljene nepravilnosti v predlaganju Violete Bulc za kandidatko za evropsko komisarko. Nekateri ministri, njeni strankarski kolegi, so namreč prispevali svoj glas k njenemu predlaganju za to visoko evropsko funkcijo, kar je v naši pravni državi kakopak nezaslišano. Kje ste že videli, da kdo glasuje za svoje?
Mali Brat sem poklical neka svoja stara znanca in jima na zaupanje postavil vprašanje, ali sta recimo na volitvah kot kandidata zmeraj obkrožila sebe oziroma svojo stranko in kolege. Kučan: »Ne. Nikoli nisem obkrožil sebe niti kakšne stranke, ki mi je blizu. Če hočete vedeti, obkrožil sem stranko svojega prijatelja, ki izhaja iz Grosuplja.« Janša: »Če bi obkrožil sebe, bi na zadnjih volitvah v okraju Grosuplje dobil 6024 glasov, kot veste, pa sem jih dobil le 6023. To so znani podatki. Vedno volim stranke, ki so povezane z Murglami.« Kot sta še povedala „off the record“, sta tudi sicer že več kot 25 let dogovorjena, da podpirata eden drugega in tako tudi glasujeta na volitvah, se predlagata na funkcije in podobno.
Zakon, na katerega se v svojem dopisu sklicuje KPK, smo preverili tudi v praksi. Košarka: če recimo Alen Omić pobere žogo pod svojim košem in žogo prek celega igrišča vrže Goranu Dragiću, ki v protinapadu zabije, je to lahko znak premoženjske koristi. Goran bi izboljšal statistiko košev, Omić pa bi v garderobi za uslugo dobil obesek za ključe od Phoenix Sunsov. Na tekmi proti Francozom bi torej Omić moral podati nasprotniku Anthonyju Parkerju in počakati, da bo ta vrgel na svoj koš. Verjamem, da je težko razumeti, ampak sedaj lahko vidite, kako zapleteno je delo KPK. Podobne primere imamo v kulturi, ko bi moral Leonardo DiCaprio svojo bejbo Kate Winslet v filmu Titanic v sceni na premcu ladje spustiti v vodo, a je ni. S tem si je pridobil premoženjsko korist, ker bi se film sicer prej končal, tako pa je trajal skoraj tri ure in mu je v žep kapnilo precej več denarja. Ampak film je ameriški in do tja KPK za zdaj še ne seže. Ima preveč zahtevnega dela v Sloveniji.