Recept za doslednost

Potrebujemo preproste sestavine: cilj, vztrajnost, čas in podporo. Ne potrebujemo občutkov krivde, misli na zamujeno vzgojo, primerjanja in zaskrbljenosti. Seznam izgovorov nam tudi ne bo v korist. Tako kot se­znam možnih krivcev, ki so nedosledni. Če dobro pogledamo, je recept podoben treningu teka. Tudi rezultat je podoben. Tako tek kot do­slednost nam počasi prideta v navado. Kar je na začetku težko, je kasneje preprosto. Najtežje je začeti. Če se vam zdi, da so vaši otroci (delajte se, da govorimo o sosedovih) zahtevni in razvajeni, ne potrebujete revolucije, čarobnega napitka in dolgotrajnega, težkega načrta. Majhni koraki so veliko bolj učinkoviti kot velike spremembe. Ne razmišljajte veliko, ne govorite preveč, le delajte.

Razliko med mislimi, besedami in dejanji otroci hitro opazijo in se temu primerno odzivajo. Če samo razmišljamo in govorimo, bodo otroci dejavni še namesto nas. Škoda, da z neprimernim vedenjem. Upoštevajmo, da se večina otrok večino časa obnaša primerno. Neprimernega vedenja je v primerjavi s primernim vseeno manj, mu pa namenjamo več pozornosti in ga včasih s tem nehote spodbujamo. Povprečen otrok se neprimerno vede od štiri do šest odstotkov vsega časa. Z našim odzivanjem se lahko ta odstotek poveča. Ni pa potrebe, da se zmanjša, saj ne želimo, da so naši otroci svetniki. Pri vzgoji gre od prvega dne naprej za sprejemanje odločitev. Ali bomo dosledni, je odločitev, ki bi ji vsi pritrdili. Za začetek po­trebujemo le cilj, na katerem področju bi radi dosegli več. Je to hrana, spanje, posprav­ljanje, gledanje televizije … Izberite si področje, ki v vaši glavi zavzema kot problem največ prostora.

Zamislite si cilj, ki bi ga radi dosegli, in to okrepite s koristmi, ki jih bo ta odločitev prinesla vam in vašim otrokom. Vedno mislite tudi nase. S tem boste otrokom pokazali, da imate zdravo jedro samospoštovanja. Prevetrite besede in dejanja, ki ste jih za dosego tega cilja že uporabili, in videli boste, ali je kaj od tega učinkovalo. Mogoče boste ugotovili, da so vam v napoto čustva, ki sprožajo podobne reakcije, kot jih imajo otroci. Včasih pri tem vprašanju o učinkovitosti uporabimo več izgovorov kot rešitev. Razglejte se naokrog, kako drugim uspeva to, kar se vam zdi težko ali nemogoče. Kaj počnejo vaši prijatelji in ljudje, ki so vam zgled? Druženje z drugimi družinami nas lahko bogati z izkušnjami, ki jih preizkušamo na svojem domačem terenu. Marsikaj se obnese, na kar sami niti pomislimo ne.

Ko imate področje za izbolj­šanje določeno in veste, kaj lepega vas čaka, ste motivirani za spremembe. Omejite svojo vzgojiteljsko vnemo, da je ne boste porabili že prvi teden. Zamislite si praktične rešitve, ki jih boste uporabili v trenutku, ko bo vaša doslednost na preizkušnji. Naj se vam ne mudi. Čas je kradljivec naše doslednosti, kadar smo z njo na začetku. Kasneje pa zaradi pridobljenih navad in postavljenih jasnih pravil postane naš zaveznik. Ne glede na to kje ste, kako ste in s kom ste, si vzemite čas, da poveste, kaj pričakujete od otroka, in potem vztrajajte. Ni druge rešitve. Če ste na cesti in vas otroci motijo pri vožnji, ustavite. Če imate kosilo, se ne ozirajte na nedeljsko harmonijo, ampak ukrepajte. Če imate goste, poskrbite za problem, potem pa klepetajte naprej. Otroci računajo na to, da hitimo, zato jih presenetite s časom, ki si ga vzamete za reševanje težav. Pozabite na jamranje (a že spet moram jaz nesti smeti?). Ne pogajajte se za osnovne stvari v vzgoji, ki jih mora otrok upoštevati. Ni treba vriskati od sreče vsakič, ko otrok naredi nekaj koristnega. Pričakujte, da vam otroci ob vaših zahtevah ne bodo ploskali in čestitali za doslednost. Upirali se bodo, preizkušali vašo potrpežljivost in kljubovali. Iskali bodo zaveznike in jih včasih tudi našli. Tudi starši potrebujemo zaveznike, ko je težko, težje, najtežje. Poiščite okrog sebe ljudi, ki jim zaupate, in z njimi delite svoje zmage in poraze. Nekaj razlogov za to, da nam ne gre, si lahko preberete v knjigi z naslovom Starši, ki preveč ljubijo. To je knjiga za vsakogar. Tudi za tiste, ki mislijo, da vse delajo popolno …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Tudi Miran za malega človeka

Pred časom so Bojanu Travnu na Kanalu A zaupali novo informativno oddajo Svet, ki jo bomo gledalci lahko spremljali vsak dan med tednom ob 18. uri. Gre res za novost, izvir...

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

Tudi šola naj plača dvorano

Nova kulturna dvorana v Borštnikovem hramu v Cerkljah po novem ni več brezplačno na voljo osnovni šoli in vrtcu. "Ne želimo, da dvorana postane učilnica," pravi župan Franc Čebulj.

Medvode / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

V Medvodah sedem nagrajencev

Ob praznovanju občinskega praznika so v Medvodah na slavnostni seji podelili občinska priznanja: dve medalji in pet plaket.

Gospodarstvo / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

Stresno vreme za krompir

Letos na Gorenjskem težave že pri saditvi. Zgodnji krompir jo je odnesel sorazmerno dobro, pri poznih sortah opazna plesen. Pridelek bo po vsej verjetnosti podpovprečen.

Gospodarstvo / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

V Aquasavi bodo odpuščali

Kranj - Iz Aquasave so sporočili, da so se v italijanskem lastniku Gruppo Bonazzi na podlagi skrbnega finančnega pregleda poslovanja za preteklo leto in analize poslovnih priložn...

Zanimivosti / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

Največji kip v Sloveniji

Kamniški kipar Miha Kač je po letu dni končal izdelavo mamuta v naravni velikosti.