Novorojenčki podirajo rekorde
Leto 2014 je bilo na porodnem oddelku Splošne bolnišnice Jesenice rekordno, saj so našteli kar 746 porodov. K njim prihajajo rodit bodoče mamice iz cele Gorenjske pa tudi iz Ljubljane, severne Primorske, celo Dolenjske ...
Na oddelku vodijo tudi statistiko najpogosteje izbranih imen novorojenčkov. Pri dečkih je lani zmagalo ime Jakob (kar trinajst novorojenčkov je dobilo to ime), sledijo imena Luka, David in Oskar. Pri deklicah pa je bilo najpogostejše ime Ema (dobilo ga je dvanajst deklic), sledijo imena Hana, Nika in Lara. Zelo priljubljeno pa je bilo tudi ime Sofija oziroma Sofia.
Jesenice – Na porodnem oddelku jeseniške bolnišnice se je minuli teden začel zelo delovno: v ponedeljek in v noči na torek so v manj kot 24 urah imeli kar osem porodov, rodilo pa se je devet otrok, tudi letošnji prvi par dvojčkov. Rodila ga je mamica Sonja z Jesenic, ljubka dečka pa bosta nosila imeni Matic in Matevž ... Kot je povedala predstojnica ginekološko porodniške službe v bolnišnici zdravnica Eva Macun, se število porodov na njihovem porodnem oddelku zadnji dve leti znova povečuje. Tako je bilo leto 2014 rekordno po številu porodov, saj so jih našteli 746 (rodilo se je 751 otrok, saj so imeli pet parov dvojčkov). Leto prej je bilo porodov 722, številko 700 pa so nazadnje presegli leta 1988. Za primerjavo: leta 2001 je bilo porodov rekordno malo, samo 409 ... Da je bilo leto 2014 lepo leto, je dodala diplomirana babica Katja Zupan, saj niso imeli nobenega mrtvorojenega otroka niti smrti novorojenčka. Zadnja leta na Jesenice prihajajo rodit bodoče mamice ne le z Gorenjske, ampak iz cele Slovenije, kažejo statistike. Veliko jih pride iz Ljubljane in okolice, iz Škofjeloškega, severne Primorske, celo z Dolenjske ... »Eden od razlogov je zagotovo ta, da čedalje več porodnic želi naraven porod, s čim manj intervencijami, kar jim na našem oddelku omogočimo, prav tako pa v največji možni meri upoštevamo želje porodnic,« je poudarila Eva Macun. V zadnjem obdobju se tudi zmanjšuje delež porodov z epiduralno analgezijo (ta je sicer v jeseniški bolnišnici brezplačna), zanjo se odloči okrog petina porodnic (še pred leti tudi do 40 odstotkov), zelo malo je prerezov presredka (lani jih je bilo manj kot pet odstotkov). Imajo tudi nizek odstotek carskih rezov, le nekaj več kot deset odstotkov. »Trendi gredo v smeri, da bi normalne nosečnosti v večji meri spremljale babice in pri zdravih porodnicah tudi vodile porod in poporodno nego, seveda ob vključitvi zdravnika, če je ta potrebna. Izkušene babice namreč bodočim mamicam poleg strokovne nege lahko nudijo tudi stabilnost, čustveno podporo, nepogrešljive vsakodnevne nasvete,« je povedala Macunova.
V zadnjih letih v bolnišnici namenjajo veliko pozornosti tudi dobremu počutju porodnic in spremljevalcev. Tako so tudi s pomočjo donatorskih akcij uredili tri ločene porodne sobe, ki omogočajo večjo zasebnost pri rojevanju, obnovili so tudi ostale prostore (operacijsko sobo, sanitarije ...). Omogočajo brezplačno prisotnost spremljevalcev pri porodu, poleg očetov so včasih prisotne tudi doule, to je porodne spremljevalke. Načrtov je še veliko, je dejala Macunova, med drugim si želijo urediti prostor za sobivanje, v katerem bo partner lahko ostal s porodnico ves čas njenega in novorojenčkovega bivanja v porodnišnici.