Kaj s posojili v švicarskih frankih?

Nenaden skok vrednosti švicarskega franka je v resne težave spravil tudi marsikatero slovensko gospodinjstvo, ki ima posojilo vezano na švicarsko valuto.

Po podatkih Banke Slovenije se je sicer obseg posojil gospodinjstvom v frankih v zadnjih petih letih znižal za približno polovico. Ta je bil najvišji konec leta 2008 in v začetku 2009, ko je presegal 1,4 milijarde evrov, konec lanskega leta pa je bilo še za 794 milijonov evrov takšnih posojil, od tega kar za 743 milijonov evrov stanovanjskih posojil.

Kranj – Po odločitvi švicarske centralne banke, ki je prejšnji teden po treh letih odpravila zgornjo mejo njegove vrednosti, je švicarski frank v hipu zrasel za približno dvajset odstotkov, za toliko pa so se posledično gospodinjstvom, ki imajo najeta posojila v švicarskih frankih, povečala tudi posojila v tej valuti oziroma so se izničili prenekateri že vrnjeni obroki posojila. Po podatkih Banke Slovenije se je sicer obseg posojil gospodinjstvom v frankih v zadnjih petih letih znižal za približno polovico. Ta je bil najvišji konec leta 2008 in v začetku 2009, ko je presegal 1,4 milijarde evrov, konec lanskega leta pa je bilo še za 794 milijonov evrov takšnih posojil, od tega kar za 743 milijonov evrov stanovanjskih posojil.

Prizadeti posojilojemalci se tako te dni ukvarjajo predvsem z dvema vprašanjema: ali bo družinski proračun zmogel pokriti nepričakovano obremenitev in kaj storiti, da jih v prihodnosti ne bo znova neprijetno presenetilo. Čeprav so v Zvezi potrošnikov Slovenije ministra za finance in za gospodarstvo takoj pozvali k hitri pripravi ukrepov za zaščito potrošnikov pred takšnimi finančnimi šoki, lahko vsaj po prvem odzivu Banke Slovenije, da ne vidijo potrebe po zaščitnih ukrepih, sklepamo, da bodo morali potrošniki sami razmisliti, kaj storiti. Ne nazadnje tudi v bankah, ki večinoma v svojih ponudbah nimajo več posojil v frankih, pravijo, da se morajo potrošniki sami odločiti, ali (še) želijo prevzemati tveganja sprememb menjalnih tečajev in referenčne obrestne mere, ki jih prinašajo posojila v drugi (nedomači) valuti. Opozoriti pa je treba, da se škode za nazaj ne da več popraviti.

V Hypo Alpe-Adria-Bank so pojasnili, da imajo na področju poslovanja z občani približno tretjino vseh stanovanjskih kreditov v frankih, taka posojila pa so sicer prenehali tržiti leta 2008. Strankam, ki razmišljajo o zamenjavi posojila, svetujejo, naj se oglasijo pri svojemu skrbniku v banki, ki jim bo predstavil različne načine rešitve njihovega primera, »a na koncu se mora vsaka stranka odločiti sama, kaj bo naredila s takšnim kreditom«. V primeru odločitve za konverzijo posojila v evre bo to do konca februarja možno urediti brezplačno, pri hipotekarnih kreditih pa bo morala stranka kriti stroške notarja. »Strankam, ki menijo, da bodo imele zaradi te situacije težave z odplačevanjem svojih obveznosti, pa lahko ponudimo reprogram kredita, ki zajema odlog plačila glavnice kredita ali podaljšanje končnega roka plačila in posledično zmanjšanje mesečnega obroka,« so še dodali. Povpraševanje po izračunih z možnostjo konvertiranja oz. reprogramov se je sicer po nedavnih spremembah tečaja franka povečalo, so še razložili.

Porast vprašanj strank glede možnosti spremembe posojil v švicarskih frankih v zadnjem tednu zaznavajo tudi v Banki Sparkasse, kjer so imeli konec lanskega leta 5,7 odstotka vseh posojil prebivalstva v švicarski valuti, večina je bila stanovanjskih. »Število vseh imetnikov posojil v švicarskih frankih, tako fizičnih kot pravnih oseb, je manjše od 300, kar je predvsem posledica zgodnje ukinitve trženja kreditov v frankih v letu 2008 in konstantnega opozarjanja na tveganje najemanja takšnih kreditov,« so razložili. Banka strankam, ki bodo tako želele, ponuja najetje novega kredita v evrih brez stroškov odobritve, banka pa bo krila tudi notarske stroške v primeru hipotekarnih posojil. Stranka bo tako plačala le sodno takso za vpis zastavne pravice v zemljiško knjigo. Kot so še pojasnili, so omenjene posojilojemalce že pred tremi leti vabili na svetovalne razgovore, to pa bodo sedaj ponovili in jim prikazali celovito sliko od najema posojila do danes.

V Unicredit Banki Slovenija obsega posojil v frankih ne razkrivajo, so pa pojasnili, da so vse take posojilojemalce v zadnjih treh letih že povabili na informativni sestanek in jih seznanili z možnostjo in pogoji konverzije, če bi se za to odločile, enako pa jih vabijo tudi sedaj, ko se je povpraševanje po konverziji posojil bistveno povečalo. Podobno so nam odgovorili tudi v SKB banki in Raiffeisen banki, od koder pa nismo prejeli odgovora, ali bodo stranke morale nositi stroške menjave posojila.

Tudi v Gorenjski banki posojil v tuji valuti že nekaj let več ne ponujajo, zato imajo tudi zanemarljiv delež posojil v švicarskih frankih. Tistim kreditojemalcem, ki se želijo izogniti nadaljnjim valutnim tveganjem, omogočajo poplačilo posojila v frankih z evrskim posojilom, pri čemer mora potrošnik plačati veljavne stroške odobritve kredita. Podobno so nam odgovorili tudi v Abanki, kjer omogočajo reprogram obstoječih posojil oziroma njihovo poplačilo z najetjem novih posojil v evrih.

Iz Poštne banke Slovenije in Hranilnice Lon pa so sporočili, da zaradi valutnih tveganj posojil v frankih niso imeli nikdar v ponudbi. »Pri najemu posojila za posojilojemalca vedno obstajajo tveganja, tudi če je vezan na Euribor. Poleg tveganja izgube ali znižanja prihodkov posojilojemalca se lahko spremeni vrednost Euribora, ki vpliva na višino mesečne anuitete, še posebej, če je bilo posojilo najeto v času izredno nizke vrednosti Euribora. Ob zvišanju tega se bo, predvsem pri posojilih, najetih za daljšo dobo, precej zvišala mesečna anuiteta,« so dodatno pojasnili v Poštni banki Slovenije.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 28. januar 2008 / 07:00

Novih naročil ni bilo

Izjemno slaba pretekla zima je pustila v trgovinah velike zaloge smuči, zato v Elanu pričakovanih novih naročil ni bilo. Izguba bo presegla 2,7 milijona evrov.

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 3. november 2014 / 15:14

O sodobnem suženjstvu

Kranj – Prešernovo gledališče Kranj bo v sodelovanju z Inštitutom za delavske študije v sklopu dogodka Predstava se predstavi, ki ga pripravlja Klub PGK in na katerem bodo predstavili ustvarjalce p...

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:45

Ob ujmah razmislek o zavarovanju nepremičnin

»Naravne ujme so vse pogostejše, zato naj ljudje preverijo, kako imajo zavarovane nepremičnine,« pravi Janka Planinc, direktorica Zavarovalnice Triglav, Območne enote Kranj.

GG Plus / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:42

Raje več delam in manj govorim

»Sem človek dejanj, takega me občani poznajo in to od mene tudi pričakujejo,« pravi novi šenčurski župan Ciril Kozjek.

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:39

Gorenjska je imela dobrega kandidata

Inovativni mladi kmet leta 2014 je postal Boris Uranjek iz Planice pri Framu, gorenjski kandidat na izboru je bil Janez Zupanec iz Vogelj, ki se je predstavil z inovacijo pri pakirni liniji.

Kronika / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:36

Rešujejo tudi z žičnic

Jamarski reševalci so sicer usposobljeni predvsem za reševanje iz jam, toda njihov delokrog je precej širši: med drugim rešujejo tudi z žičnic, kar so pred dnevi vadili na Krvavcu.