Na kranjskem sodišču ugotavljajo, ali je bil že propadli LTH res oškodovan s prodajo njegove nepremičnine v Beogradu. / Foto: Gorazd Kavčič

Ni dokazila o plačilu

Na sojenju nekdanjemu vodstvu LTH zaradi domnevno sporne prodaje prostorov v Beogradu na škodo družbe je beograjski odvetnik Radoje Stefanović pojasnil trenutni status nepremičnine.

Kranj – Na kranjskem okrož­nem sodišču se je prejšnji teden z zaslišanjem prič nadaljevalo sojenje nekdanjemu direktorju Loških tovarn hladilnikov (LTH) Milošu Kodretu, njegovemu namestniku Primožu Pegamu in nekdanjemu lastniku družbe Jožefu Angeliju zaradi sporne prodaje nepremičnine LTH v Beogradu. Kodre in Pegam naj bi marca 2009 podpisala pogodbo o prodaji poslovnih prostorov v Beogradu za 300 tisoč evrov, po kateri bi moral Angeli del kupnine poravnati z odkupom treh terjatev v višini dobrih 130 tisoč evrov, ki pa niso bile nikoli odkupljene, saj sta na dan podpisa pogodbe dva upnika od svojih terjatev odstopila oziroma ustavila izvršbo. Kranjsko tožilstvo zato Kodreta in Pegama obtožuje zlorabe položaja, Angelija, ki naj bi se s tem poslom nezakonito okoristil za 130 tisoč evrov, pa napeljevanja k storitvi kaznivega dejanja. Obtoženi očitke iz obtožbe kategorično zavračajo.

Tokrat je na prostor za priče stopil beograjski odvetnik Radoje Stefanović in pojasnil, da so ga v LTH v obdobju 2002–2010 angažirali, da bi pomagal urediti administrativne zadeve za njihovo nepremičnino v Beogradu. »Angažirali so me, ker je bila nepremičnina po razpadu Jugoslavije v negotovem statusu. Med nekdanjimi delavci LTH v Beogradu sta se osnovali dve skupini, prva je še vedno normalno sodelovala z matično družbo v Škofji Loki, druga pa se je od nje popolnoma ločila. Omenjena nepremičnina ima dva prostora – v pritličju so delali zvesti sodelavci LTH, v medprostoru pa je bila druga skupina, ki se je kasneje povezala s podjetjem iz Valjeva. Moja naloga je bila preveriti status nepremičnine in LTH vpisati kot lastnika v zemljiško knjigo. Na žalost sem na začetku dobil le en dokaz – kopijo pogodbe iz leta 1970, da je LTH kupil te prostore od državnega podjetja za gospodarjenje s stavbnim premoženjem. Originala kljub pozivom nisem nikoli dobil, niti dokazila o plačilu. Šele leta 2008 sem dobil s strani kranjskega sodišča overjeno kopijo kupoprodajne pogodbe, ki pravno gledano velja enako kot original,« je razložil.

Med urejanjem dokumentacije je beograjski odvetnik ugotovil, da omenjeni prostori sploh niso legalizirani oziroma vpisani v kataster, zato je skušal to urediti, a se je kasneje premislil, saj se je zbal, da bi prostore legalizirali, kot lastnik pa se bi vknjižila država Srbija, ker LTH ni posredoval dokaza o plačilu te nepremičnine. »Nepremičnina ima kljub neurejenemu statusu vseeno svojo vrednost, saj gre za skoraj 300 kvadratnih metrov dobrih prostorov v središču Beograda. Administrativne prepreke so rešljive, ali jih sedaj poskuša kdo urediti, pa nisem seznanjen. Od leta 2010 zadeva glede vpisa lastništva miruje, sam pa še vedno upam, da se najde potrdilo o plačilu,« je dejal Stefanović. Obtoženi Pegam je pripomnil, da je v letih 2007 in 2008, ko je bil v LTH, tudi sam intenzivno iskal potrdilo o plačilu, a ga niso našli.

Na vprašanje Angelija, ali ima kot kupec te nepremičnine sploh kakšne možnosti, da postane tudi njen uradni lastnik, je priča odgovorila, da to ne bo možno, dokler ne bodo kot lastnika najprej vpisali LTH. Stroške elektrike in komunalnih storitev trenutno plačuje podjetje LTH Beograd v lasti Angelija, ki prostore tudi koristi, saj za ta podjetja lastništvo ni pomembno, le da so plačani računi, je še pojasnil odvetnik Stefanović.

Sojenje se bo nadaljevalo 11. februarja, ko bodo predvidoma zaslišali sedanjega direktorja LTH Beograd, ki naj bi pojasnil okoliščine glede terjatve beograjskega podjetja do loškega LTH, ki je sicer v stečajnem postopku od junija 2009.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 22. januar 2009 / 07:00

Staro društvo vodijo mladi

Gasilsko društvo Tržič deluje že 126 let. Lani so varčevali, zato bodo jubilej proslavili letos ob prevzemu novega avta.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 22. januar 2015 / 17:30

Požar v invalidskem podjetju

V današnjem požaru v invalidskem podjetju Center slepih in slabovidnih IP v Stari Loki se je en delavec hudo opekel po nogah, okoli deset pa jih je potrebovalo predihavanje s kisikom.

Kultura / četrtek, 22. januar 2015 / 14:41

Povezovanje in sodelovanje

V soboto je v veliki sejni dvorani Mestne občine Kranj potekalo srečanje oziroma posvet predstavnikov kulturnih društev, ki delujejo na širšem območju nekdanje kranjske občine.

Gospodarstvo / četrtek, 22. januar 2015 / 14:12

Upajo na obročno odplačilo

V Casinoju Bled so državi predlagali, da bi dolg od neplačanih davkov pretvorili v lastniški delež, a je država to zavrnila. Zdaj upajo, da bodo dobili pozitiven odgovor vsaj glede odloga terjatev ozi...

Razvedrilo / četrtek, 22. januar 2015 / 14:10

Mladi zapeli z Nušo

V Domu krajanov v Lomu pod Storžičem je bilo v petek veselo, saj so pripravili Antonov dobrodelni koncert, na katerem so nastopili številni domači glasbeniki. Zvezda večera je bila Nuša Derenda.

Kronika / četrtek, 22. januar 2015 / 14:06

Ni dokazila o plačilu

Na sojenju nekdanjemu vodstvu LTH zaradi domnevno sporne prodaje prostorov v Beogradu na škodo družbe je beograjski odvetnik Radoje Stefanović pojasnil trenutni status nepremičnine.