Predlani je bil med živorojenimi otroki po imenu par leta Luka in Sara, za lani pa podatki še niso znani. / Foto: Tina Dokl

Moda pri imenih se spreminja

Za obdobje po letu 2000 so značilna zelo kratka imena. Največ predlani rojenih dečkov je dobilo ime Luka, največ deklic pa ime Sara.

Najdaljše ime, ki ga je na dan 1. januar 2014 imelo vsaj pet prebivalcev Slovenije, ima trinajst črk. To je žensko ime Maksimilijana.

V državnem statističnem uradu ugotavljajo, da ima največ prebivalcev Slovenije rojstni dan 1. januarja, najmanj pa 31. decembra oz. zadnje dni decembra. Starši so namreč v preteklosti za veliko otrok, ki so bili rojeni doma v zadnjih dneh leta, ob prijavi na matičnem uradu kot datum rojstva navedli 1. januar.

Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada je nekaj več kot dva milijona prebivalcev Slovenije imelo na začetku lanskega leta 52.274 različnih imen, od tega je bilo več kot dve tretjini imen unikatnih – takih, s katerimi je bil poimenovan le po en prebivalec. Med ženskami so bila najpogostejša imena Marija (62.299), Ana (27.285), Maja (13.380), Irena (12.366) in Mojca (11.415), med moškimi pa Franc (26.630), Janez (22.793), Anton (19.266), Ivan (19.216) in Jožef (17.465). V gorenjski statistični regiji so med moškimi na prvih petih mestih Janez (3855), Franc (2468), Marko (1820), Anton (1722) in Andrej (1604), med ženskami pa Marija (6434), Ana (2886), Maja (1431), Mojca (1330) in Irena (1212). Del prebivalcev ima dve imeni, po stanju na dan 1. januar 2014 so pri moških v Sloveniji najpogostejše kombinacije Žan Luka, Peter Pavel, Franc Branko, Franc Jožef in Branko Franc, med ženskami pa Ana Marija, Marija Magdalena, Marija Ana, Marija Terezija in Marija Matilda.

Luka kraljuje že petnajsto leto

Največ predlani rojenih dečkov je dobilo ime Luka, največ deklic pa ime Sara. Luka je bilo najbolj priljubljeno deško ime že petnajsto leto. Ime Sara je bilo v zadnjih devetnajstih letih eno izmed petih najpopularnejših dekliških imen, nikoli doslej pa še ni bilo uvrščeno na prvo mesto. Poleg teh dveh imen je predlani največ novorojenih dečkov dobilo imena Nik, Jakob, Filip in Žan, največ deklic pa ime Eva, Lara, Ema in Ana. Med moškimi imeni, ki so se prvič pojavila po letu 1991, so po stanju 1. januar 2014 najpogostejša imena Tian, Mai, Žan Luka, Nej in Tej, med ženskimi pa Kiara, Tanaja, Erin, Ronja in Adelisa. In katera so najpogostejša imena, ki se po letu 1991 ne pojavljajo več? Med moškimi so to po stanju 1. januar 2014 Vilko, Radoslav, Radivoj, Dragoljub in Vekoslav, med ženskami pa Hilda, Leopoldina, Božica, Slava in Jozefa.

V sedemdesetih letih prelom s tradicijo

V državnem statističnem uradu ugotavljajo, da se moda poimenovanja spreminja. Seznam najpogostejših imen prebivalcev, rojenih do začetka petdesetih let prejšnjega stoletja, je bil več desetletij podoben, najpogostejša imena med moškimi so bila Franc, Jožef in Anton, med ženskami pa Marija, Ana in Jožefa. V petdesetih letih sta med dekliškimi imeni poleg imena Marija postali popularni tudi imeni Majda in Irena. V šestdesetih letih je bilo ime Marija zadnjič najpogostejše ime novorojenih deklic, ime Ana pa je izginilo z lestvice desetih najbolj modnih. Takrat rojeni fantki so najpogosteje dobili ime Janez in Jože. Začetek sedemdesetih let je prinesel prelom s tradicijo, s seznama najbolj priljubljenih imen so izginila imena Marija, Mateja, Boštjan, Andrej ... V osemdesetih letih so se predvsem med dekliškimi imeni začela pojavljati krajša imena, kot na primer Maja in Nina, za dečke pa so bila še vedno modna daljša imena, najpogosteje Matej in Marko. V devetdesetih letih se je trend kratkih imen prenesel z ženskih tudi na moška imena, najpogostejša imena so bila Luka, Rok, Anja in Nina, na lestvico pa se je med prvih pet imen spet uvrstila Ana. Po letu 2000 je najpogostejše fantovsko ime Luka, dekliško pa Eva. Za to obdobje so značilna zelo kratka imena: Jan, Nejc, Žan, Nik, Nika, Sara, Ana ...

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 7. julij 2021 / 16:12

Festivali domačih piv

Za zdaj smo zasledili dva, ki sta se glede na obisk odrezala odlično in organizatorji so bili veseli, da so se ukrepi toliko sprostili, da so festivala dejansko lahko izpeljali.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Menija ne bodo več spreminjali

»Treningi, kot je bil današnji, so koristni, saj prispevajo k večji uigranosti ekipe. Ko kuhamo za večje število gostov, se ponavadi pokažejo še zadnje pomanjkljivosti, zaradi katerih bi na tekmo...

Prosti čas / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

V vsaki situaciji nekaj humorja

Tomaž Čop je pred osemnajstimi leti zaplul v radijske valove, ves ta čas pa je povezan s humorjem in oddajami, ki zabavajo poslušalce.

Kranj / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Propad štipendijske sheme?

Regionalna razvojna agencija Gorenjske bo, kot kaže, namesto 240 novih štipendij podelila zgolj 35, čeprav je denarja do leta 2015 dovolj.

GG Plus / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Znamenitih majolik bo odslej manj

Po 153 letih so kamniške majolike - enega najbolj prepoznavnih slovenskih spominkov s specifično ročno poslikavo, ki je ime Kamnika ponesel po vsem svetu - prenehali redno izdelovati.

GG Plus / ponedeljek, 6. oktober 2008 / 07:00

Cvetoči vrt, Monetov atelje

"Razen slikanja in vrtnarjenja nisem dober v ničemer," je nekoč rekel sloviti impresionistični slikar Claude Monet. Na podeželskem posestvu v vasi Giverny, kjer je ustvaril čudovit vrt, ki je postal n...