Anine jaslice najprej zaživijo na papirju, potem pa v glini.

Anine jaslice se rojevajo

Ana Korenč iz Virmaš oblikuje jaslice iz gline že dvajset let, ko je zaradi bolezni ostala doma. Njene jaslice so tudi v Muzeju rojstva v Betlehemu.

»Zakaj postavljamo v jaslice oslička in vola? Judovski pregovor pravi, da osel pozna jasli svojega gospodarja, vol pa gospodarja samega. Judje so se istovetili z osličkom, ki je skromna, poštena in pravična žival, vol pa predstavlja moč, bogastvo in energijo. In v jasli, ki jih pozna osliček, bo položeno božje dete, ki je bilo napovedano že stoletja pred tem,« pojasnjuje pomen osla in vola v jaslicah Ana Korenč.

Ana Korenč, rojena v okolici Mokronoga na Dolenjskem, se je z možem Andrejem pred leti iz Šmartnega pod Šmarno Goro, kjer so ostali otroci, preselila v Virmaše. Njun novi dom je hiša ustvarjalnosti, saj ima v njej vse, kar se dogaja, svoj smisel, svoj cilj. Za gospo Ano, komercialistko po poklicu, je zanimivo življenje, saj je zaradi bolezni in skrbi za otroke leta 1995 ostala doma in je v dolgih večerih, ko je bil mož Andrej v službi, otroci pa so bili že odrasli, začela slikati in izdelovati glinene jaslice. Zbrala je pogum in šla z njimi na razstave jaslic najprej v Ljubljani, kjer je dobila prva priznanja, nato pa še v Verono, v Pariz in v še nekatera druga evropska mesta. Njene skromne, preproste glinene slovenske jaslice so tudi v Muzeju rojstva v Betlehemu. Obiskala ga je tudi sama skupaj s koprskim škofom Jurijem Bizjakom. Vhod v muzej je nizek, zato se mora vsak prikloniti, od preprostega človeka do kraljev in predsednikov, pravi.

Obiskovalcu njenega doma je pripravljena doživeto pripovedovati o svojem doživljanju božičnega dogodka in pomenu jaslic ter svojem načinu njihovega izdelovanja. »Vselej najprej naredim Marijo. Naročnika vprašam, kakšno. Ali materinsko ali ženo, ki je le rodila Jezusa, ali Marijo, ki je tudi Jezusova častilka v izvirnem pomenu besede. Če ne bi bilo rojstva, ne bi bilo odrešenja, ne bi bilo Kristusa. Današnje matere so namreč pogosto prevelike častilke svojih otrok in jih gledajo kot male bogove. Prav je, da so skrbne, vendar tudi vzgoja ne sme manjkati. Ko oblikujem jaslice, premišljujem o človeku, za katerega jih delam. Zanima me tudi, kje bodo jaslice postavljene, v kakšnem prostoru, od kod jih bomo gledali: ali z vrha, ali od spodaj navzgor, ali s strani. Zato pogosto rečem, da se moje jaslice rojevajo in dobivajo svoj značaj. Pogovarjam se z njimi, ko nastajajo,« razkriva svoj tudi duhovni način izdelovanja jaslic Ana Korenč. »Če naročnik želi v jaslicah poudariti kaj posebnega, na primer veselo sporočilo pastircem, to storim. Pogovoriva se in s tem obogativa drug drugega. Spominjam se gospe s Planine pri Rakeku, ki je želela v jaslicah angelčka z metlo. Zakaj? Da bo spomnil domače, da morajo pomesti svoje grehe! Na splošno o jaslicah premalo vemo. S patrom Leopoldom Grčarjem z Brezij smo obiskali najbolj znane izdelovalce jaslic in njihove šole v Avstriji, v Italiji in na Poljskem ter najbolj znane svetovne razstave. Njihovo izobraževanje traja vse leto in obsega spoznavanje materialov, iz katerih bodo izdelane jaslice, in duhovnega izročila božičnega dogodka. Le tako lahko v svojem delu uživajo in dosegajo duhovno globino. Takega izobraževanja je pri nas še premalo.«

Jaslice so univerzalne, pozitivne in so poslanstvo starševstva,« pove Ana Korenč. »Figurice niso predmet čaščenja. So samo prst, ki kažejo pot k razumevanju božičnega dogodka. Marsikaj sodi v jaslice, vendar mora imeti svoj smisel. Na Gorenjsko so prišle jaslice s Tirolskega, kjer so ljudje v dolgih zimah rezljali in poleti svoje izdelke prodajali v dolini. Tako je bilo tudi pri nas. Pastirci so bili v hlačah, v klobukih, v opravi, ki je bila običajna v tistih časih. Tudi sama naredim Marijo s predpasnikom, z ruto in cekarjem. Zakaj pa ne? Jaslice sem prenesla v naše slovensko okolje. Božični dogodek je res doma na Jutrovem, v Sveti deželi, vendar je bil Jezus rojen za vse ljudi sveta in se zato lahko rodi tudi v moji kuhinji ali v mojem srcu. Ni mi pa všeč, če v Jutrove jaslice iz bližnjevzhodnega okolja pomešamo naše posebnosti. Smo pa ljudje različni. Nekateri vidimo v jaslicah duhovno, človeško in versko vsebino, za druge pa so le okrasek,« pojasnjuje Ana Korenč.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 5. maj 2014 / 12:53

Nemška nagrada M-Sori

Nemški inštitut za pasivne hiše PHI Darmstadt je podelil prvo nagrado M-Sori, in sicer za leseno pasivno okno Natura Optimo XLT.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / torek, 15. julij 2014 / 07:00

Golaž in grajska gostija

Kranj in Škofja Loka sta v soboto gostila zanimiva kuharska dogodka: Pouhn pisk'r in Grajsko gostijo. Slednjo, sicer bolj v moderni izvedbi, je v okviru festivala LUFt kljub kislemu vremenu gostil ško...

Razvedrilo / torek, 15. julij 2014 / 07:00

Z litro v drugo desetletje

Festival Kanal je ob uvodnem koncertu ob svojem desetem jubileju iz Bohinja pregnal deževne oblake. Dej še'n litro so znova – že tretjič, na Kanalu navdušili več sto obiskovalcev.

Razvedrilo / torek, 15. julij 2014 / 07:00

Čila, nasmejana in iskrivih oči

V Domu Petra Uzarja, domu starostnikov v Tržiču, je bilo pretekli teden veselo, saj je njihova stanovalka Marjeta Kavčič praznovala sto let.

Kultura / torek, 15. julij 2014 / 07:00

Velika Mala glasba

Živahno glasbeno dogajanje preteklih dni na Festivalu Bled se bo zaključilo v četrtek z zasedbo Balkan Boys. V petek smo uživali v Mali blejski glasbi.

Razvedrilo / torek, 15. julij 2014 / 07:00

V znamenju afriških ritmov

Kranjski Cineplexx je prejšnji teden gostil predpremiero komedije Pa ne že spet ti!, v kateri imata glavni vlogi znana Adam Sandler in Drew Barrymore. Film si na velikih platnih že lahko ogledate v re...