Vse doma zrejene živali tudi doma predelajo
Na Reškovi kmetiji v Lomu nad Volčo, kjer gospodari Peter Šubic, se v okviru dopolnilne dejavnosti ukvarjajo s predelavo mesa, s pomočjo evropskega denarja pa so zgradili novo stavbo s hlevom in ločenimi prostori za predelavo mesa.
Škofjeloška kmetijska svetovalna služba je na kmetiji Pr' Rešk pripravila decembra tri tečaje izdelovanja klobas, salam in drugih mesnih izdelkov, vsi so bili dobro obiskani, s skupno 75 udeleženci.
Lom nad Volčo – Zgodba o Reškovi kmetiji je zanimiva. Peter je njene gospodarske vajeti prevzel v roke pred desetimi leti, pri le dvaintridesetih letih, a to ne na domači kmetiji, ampak na sosedovi, kjer niso imeli potomcev in kjer je že prej tedanjemu gospodarju veliko pomagal pri kmetijskih delih. Na kmetiji so potlej najprej zgradili hišo in obnovili kozolec, nato so razmišljali še o obnovi hleva. Ker je bil v slabem stanju in se je kazala možnost, da bi za naložbo dobili tudi nekaj evropskega denarja, so se odločili za gradnjo novega. Na razpisu za sofinanciranje so uspeli, a ko so leta 2011 začeli rušiti stari hlev in graditi novega, so spoznali, da je gradnja s pomočjo evropskega denarja zelo zahtevna. »Papirjev, zahtev – tega je bilo res zelo veliko, vsaj meni se je zdelo tako. Če ne bi bilo pomoči kmetijske svetovalne službe, bi težko uspeli,« je dejal Peter in se ob tem hudomušno spomnil časov, ko je kmet ob gradnji poklical na pomoč nekaj sosedov in zavrtel betonski mešalec. V novem hlevu je prostora za šestnajst goved in za dvanajst prašičev, ločeno pa so še prostori za dopolnilno dejavnost predelave mesa, ki so jo na kmetiji registrirali decembra lani. »Osnovna kmetijska dejavnost zagotavlja dovolj dohodka le pri večjih količinah, na hribovskih kmetijah, kot je naša, je mogoče dohodek povečati le s predelavo,« je povedal Peter in dodal, da vsa na kmetiji zrejena goveda in prašiče tudi doma predelajo v mesne izdelke. Delajo klobase, salame in bržole, poskušajo tudi z izdelavo hrenovk, poleg tega opravljajo storitve razsekovanja mesa in izdelovanja mesnin tudi za druge. S prodajo tudi v kriznih časih nimajo težav, izdelke enkrat na teden ponujajo na tržnici v Gorenji vasi, vse ostalo prodajo doma na kmetiji, kjer so uredili tudi manjšo trgovino. Potrošniki zelo cenijo to, da v izdelkih ni aditivov in drugih dodatkov.
In kje se je Peter, ki je po izobrazbi inženir strojništva, naučil mesarskih spretnosti? »Moj stric je bil mesar, a ker ni imel šoferskega izpita, sem ga večkrat peljal kam klat oz. delat klobase ali salame. Da medtem nisem držal križem rok, sem mu pomagal. Tako sem se naučil osnov, največ koristnega znanja pa sem pridobil na tečaju na Biotehniški fakulteti,« je povedal Peter, ki ob službi in delu na kmetiji za zdaj ne razmišlja o tem, da bi obseg prireje in predelave še povečali.
Reškova kmetija obsega skupno petindvajset hektarjev zemljišč, od tega devet hektarjev kmetijskih in šestnajst hektarjev gozdnih. Posest je zelo razdrobljena, vseh parcel je čez štirideset. Kmetijska zemljišča so pretežno v strmini, večinoma jih obdelajo s stroji, le en hektar je takšen, da lahko kosijo le s koso in samohodno kosilnico. Žled jim je letos poškodoval okrog osemdeset kubičnih metrov gozdnega drevja, iglavce so že vse pospravili, listavcev jim bo še nekaj ostalo za spomladi.