Ustvarjalno in inovativno
Mladi cvetličarji in vrtnarji iz Slovenije že nekaj let v organizaciji Biotehniškega centra Naklo tekmujejo v izdelavi adventnih aranžmajev.
Kranj – Učiteljica cvetličarstva v Biotehniškem centru Naklo Sonja Jerič Štefe, tudi koordinatorka tokratnega tekmovanja, nam razloži, da so tekmovanje organizirali že četrtič, drugič v Mestni knjižnici Kranj. Tekmovanje so naslovili Ustvarjalno in inovativno za mlade cvetličarje in vrtnarje z mislijo na sočloveka. Vse aranžmaje so namreč včeraj ob 18. uri predstavili še na dobrodelno-prodajni razstavi v atriju Mestne hiše v Ljubljani.
Za uvod v tekmovanje sta z govorom poskrbela kranjski župan Boštjan Trilar in direktor knjižnice Vilijem Leban. Udeležilo se ga je trinajst tekmovalcev, večinoma dekleta. Gorenjcev je bilo pet, sodelovale pa so štiri slovenske biotehnične šole. Novost letošnjega tekmovanja je bilo sodelovanje z gospodarstvom, saj je pet mentorjev tekmujočih prihajalo iz cvetličarske branže.
Tekmovalci so morali upoštevati tudi nekatera pravila, v nadaljevanju pa že sama udeležba na tekmovanju pomeni referenco. Zgornja meja je bila 25 let, tekmovalci so imeli za izdelavo aranžmaja šestdeset minut, upoštevati so morali pravila glede oblike, stila in velikosti. Aranžmaji so nastajali pod budnim očesom strokovne komisije treh cvetličarjev: Iva Uršiča iz Idrije, Mirana Zupana iz Kranja in Helene Rozman iz Stražišča.
Že med samim tekmovanjem se je izkazalo, da bo pri končnih izdelkih prevladovala uporaba naravnih materialov z dodatkom dekorativnih. Anja Nuhović, sicer dijakinja Biotehniškega centra Naklo, je pod budnim očesom mentorja, cvetličarja Tomaža Spaansa, ustvarjala predvsem z naravnim, kvalitetnim suhim materialom, kot sta to jabolko in pomaranča; medtem ko je Beti Cvetkova ustvarila adventni aranžma, ki je v bistvu malce drugačen ravno v tem, da ga lahko umestimo v katerikoli prostor v hiši, kot nam je razložil njen mentor, ravno tako cvetličar, Aleš Forjanič.
In najboljši trije? Zmagovalni je bil adventni aranžma Teje Prašnikar s Šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje, njena mentorica pa je bila Mojca Sodin. Drugo mesto je osvojila Brigita Klinar, ravno tako s celjske šole, njena mentorica pa je bila Ana Sotošek. Tretja pa je bila Katarina Klemenčič iz Domžal, cvetličarna Rožcar, njen mentor pa Marjan Planinšek.