Poplavni nasip so morali podreti
Ker je Kamniška Bistrica zaradi visokega vodostaja v petek grozila, da bo poplavila Šmarco in Nožice, so gasilci predrli nelegalno postavljen nasip na nasprotni strani v Volčjem Potoku. A rešitve to ni prineslo, saj je voda zato grozila hišam na Hudem.
Volčji Potok – Obilno deževje in zato močno narasla Kamniška Bistrica sta minuli konec tedna povzročala skrbi tudi v občini Kamnik. Reka je grozila, da se bo zaradi nelegalno postavljenega nasipa v Volčjem Potoku razlila in ogrozila okoli 700 hiš v Šmarci in Nožicah, zato je Civilna zaščita Kamnik skupaj s šmarskimi gasilci in po navodilih predstavnikov instituta za vodarstvo odločila nasip predreti. A temu je nasprotoval lastnik kmetijskega zemljišča, na katerem stoji nasip, in ker se mu je pri tem pridružilo nekaj sovaščanov s psi, so gasilci na pomoč poklicali policiste. Ob njihovem posredovanju so nasip dopoldne, nato pa še zvečer predrli in s tem višku narasle reke omogoči pot preko travnikov vse do Hudega.
»Nasip na strani Volčjega Potoka, ki ščiti njivo in gozd, je višji od brega na nasprotni strani, kjer je zaradi tega ogroženih 700 hiš. Neposeljena kmetijska zemljišča v Volčjem Potoku so opredeljena kot razlivno območje, zato je tamkajšnji visoki nasip še toliko bolj sporen. Gre za črno gradnjo, ki je tam sploh ne bi smelo biti. S tem, ko smo ga predrli, je voda res stekla proti Hudem, a odločili smo se za manjše zlo,« je povedal župan Marjan Šarec. Kot je poudaril, občina državo nenehno opominja na slabo vzdrževanje struge Kamniške Bistrice, ki se je zato z leti močno dvignila in zdaj grozi ob vsakih večjih padavinah. Da struga že vsaj štirideset let ni bila očiščena in poglobljena, nam je zatrdil tudi Marko Škrjanec, lastnik zemljišča, ki ga ščiti sporni nasip. Priznava, da nasip, ki se v dolžini 300 metrov dviga od 120 do 190 cm visoko, nima ustrezne dokumentacije in da je zato že vrsto let v sporu z Arsom, a opozarja, da petkovo dejanje rešitve ni prineslo. »Ta nasip stoji tu, že odkar pomnim. V petek sem želel, da ga zgolj znižajo za pol metra, saj je bila voda še 80 centimetrov nižje, da bi šla čez nasip, če bi bilo to potrebno, a so ga povsem odprli, zato je voda drla vse do Hudega in Radomelj, s čimer niso naredili prav nič dobrega. Sam nasip že vrsto let vzdržujem, medtem ko država ne naredi popolnoma ničesar, le odločbe pošilja. Struga se je povsem zarasla, v njej se nabirajo hlodi, nihče je več ne poglablja in vzdržuje, a zdaj je najlažje reči, da sem za vse kriv jaz. Želel pa sem le dobro,« nam je razočaran povedal Škrjanec, ki mu je povsem poplavilo štiri hektare polj in travnikov.
Da podrtje nasipa ni prineslo rešitve, so nam potrdili tudi nekateri krajani Hudega, ki so v strahu pred poplavami prebedeli petkovo noč. Najbolj kritično je bilo pri Šrajevi mali hidroelektrarni, a so domačini skupaj s pripadniki Civilne zaščite Kamnik vodo z gradbeno mehanizacijo še pravočasno preusmerili.
Tako občina kot krajani in gasilci so si enotni, da bo trajno rešitev prineslo zgolj redno vzdrževanje struge, za kar pa je pristojna država.