Svet Giacoma Casanove
V petek je Kulturno umetniško društvo Theatrum Mundi uprizorilo glasbeno-gledališko predstavo Spomini Casanove. Obiskovalce, ki so se zbrali v Baročni dvorani Radovljiške graščine, so popeljali v svet Giacoma Casanove.
Društvo Theatrum Mundi, ki je bilo ustanovljeno leta 2011 in ima sedež v Radovljici, je tokrat k sodelovanju povabilo mednarodne umetnike, ki so zbranim prikazali življenjsko zgodbo italijanskega avanturista Giacoma Casanove. V predstavi so združili elemente glasbe in gledališča, saj so se monologi ves čas prepletali z italijanskimi arijami in inštrumentalno glasbo iz 18. stoletja. Ustvarjalci so se želeli čim bolj približati svetu Casanove, zato je predstava potekala v italijanskem jeziku, za obiskovalce pa so pripravili izročke s slovenskim prevodom.
»Idejo za predstavo Spomini Casanove sem dobila med študijem operne režije v Veroni, kjer sem spoznala veliko specialistov za staro glasbo. Ker je eden od ciljev našega društva publiki približati staro glasbo in zgodovinsko uprizoritveno dejavnost, sam se odločila, da naredimo to predstavo. Za podlago sem vzela pisma Giacoma Casanove, ki jih je napisal ob koncu svojega življenja pod naslovom Spomini,« je povedala predsednica Kulturno umetniškega društva Theatrum Mundi Eva Hribernik.
V vlogi Casanove se je predstavil italijanski tenorist Domingo Stasi, glasbeni dialog z njim pa so ustvarjali hrvaška sopranistka Marta Lončar, čembalistki Michela Poli in Kim Pavlič, violončelist Felipe Leon ter flavtistka in režiserka predstave Eva Hribernik. Omenjena zasedba je predstavo krstno uprizorila v Castel Vecchiu v Veroni, ker pa je režiserka predstave sicer Radovljičanka, so se odločili, da jo predstavijo tudi slovenski publiki.
»Casanova me je navdušil, saj je bil eden najbolj izobraženih in razgledanih ljudi svojega časa. Selil se je iz države v državo in vsepovsod je bil dobrodošel gost, katerega pripovedovanju spominov so radi prisluhnili. Predstava temelji na najbolj zanimivih obdobjih njegovega burnega življenja,« je še dodala Hribernikova.
Obiskovalci so se ob spremljanju predstave počutili kot del Casanovovih spominov, saj se je Casanova kot pravi italijanski avanturist večkrat sprehodil med občinstvom in ga med premorom povabil na kozarec vina.
Posebne pozornosti pa je bila deležna tudi režiserka predstave, saj je bila radovljiška publika zelo vesela, da se je njihova someščanka za kratek čas vrnila domov in jim predstavila svoje delo.