Jubilejno leto za Gorenjski kvintet
Potem ko so konec novembra s polko Dvigni glavo zmagali na izboru Naj polka Gorenca, se člani priljubljenega Gorenjskega kvinteta ta čas že pripravljajo na praznovanje dvajsetletnice, ki jih čaka marca.
A dotaknimo se najprej zmagovalne polke na nedavnem izboru Radia Gorenc. Kot nam je zaupal vodja Gorenjskega kvinteta Gregor Korošec, je polko Dvigni glavo napisal njihov pevec Matjaž Zadravec, ki se je ansamblu pridružil pred letom dni. »To je tudi njegova prva avtorska skladba. Ko je nastajala, nekako nismo mogli priti skupaj, zatikalo se je tako pri melodiji kot tudi pri aranžmaju, zato smo jo kar nekaj časa dodelovali in izboljševali. Očitno nam je to dobro uspelo, tudi poslušalci so jo lepo sprejeli, tako da jo sedaj izvajamo s še večjim veseljem,« je povedal Korošec.
Gorenjski kvintet je s polko Dvigni glavo lani jeseni nastopil tudi v finalu Ptujskega festivala, kjer se je predstavil še z valčkom Odšla je. Za obe skladbi so posneli tudi videospota. V preteklosti so nastopili še na številnih drugih festivalih. V Števerjanu so dvakrat osvojili naziv najboljši kvintet s skladbama Ta usojena polka in Dobra viža, leta 2011 pa so se tam uvrstili tudi na evropsko revijo ansamblov 19. Alpen Grand Prix v Meranu v Italiji, kjer so med 24 ansambli iz vse Evrope dosegli tretje mesto s skladbo v nemškem jeziku Muzik Verbindet - Glasba združuje. S skladbami Zagodi nam muzikant, Pesem srca in Sinko moj so bili trikrat finalisti Slovenske polke in valčka, sodelovali so tudi na večeru narečnih viž v Škofji Loki. »Na festivalih je bilo nekaj uspehov, a smo bili vedno nekje v zlati sredini, zmanjkala nam je pika na i. A čeprav nismo dosegli najvišjih nagrad, nam je bilo bolj poglavitno, da smo naknadno prejeli veliko večjo nagrado od občinstva, saj so naše skladbe naletele na dober odziv. To je še dokaz več, da se glasbe kljub vsemu ne da ocenjevati, saj je lahko kasnejši odziv občinstva povsem drugačen od rezultatov festivala,« ugotavlja Korošec in dodaja, da Gorenjski kvintet odslej ne bo več sodeloval na festivalih. Ocenjevanje glasbe se mu zdi nesmiselno, ker da jo vsak čuti po svoje. Moti ga tudi odziv nekaterih žirantov, saj meni, da bi si sodelujoči na festivalu na koncu zaslužili vsaj mnenje, kaj so storili dobro in česa ne. »To kaže na nedozorelost pri marsikaterem žirantu. Ansambli v sodelovanje vložimo kar nekaj časa in truda in bi bilo pošteno, da bi na koncu vsaj en žirant prišel do nas ter pokomentiral skladbo in nastop. Ne gre za užaljenost, pač pa menim, da bi bila takšna praksa dobrodošla, da se bodo ansambli raje odločali za sodelovanje,« razmišlja Korošec. Ob tem poudarja še, da večina ansamblov skladb niti ne ustvarja sama, temveč jih zgolj izvaja, kar pomeni, da gre bolj za tekmovanja avtorjev kot ansamblov. »Zaradi tega sem še bolj ponosen, da v Gorenjskem kvintetu večino naših skladb ustvarimo sami. Nenazadnje smo vsi izšolani glasbeniki.«
Gorenjski kvintet ima sedež v Poljčah, le streljaj od Begunj na Gorenjskem, zato ne čudi, da izvaja pretežno Avsenikovo glasbo. V preteklosti so veliko nastopali v tujini pod imenom Oberkrainer Quintett, v zadnjih letih pa so se bolj ustalili na domačem terenu. Letos bo minilo 20 let od nastanka ansambla, okrogli jubilej pa bodo praznovali 24. marca pri Avseniku v Begunjah. »Sedaj smo začeli z resnimi vajami. Imeli bomo dva gosta, godalni kvartet in skupino Kvartopirci, a bomo večji del večera nastopali mi, saj se nam zdi prav, da občinstvo pride zaradi nas in ne zaradi gostov,« je napovedal Korošec.
Ansambel pripravlja tudi nove skladbe, ki bodo predvidoma konec leta izdane na albumu. »Nekaj skladb imamo že posnetih, skoraj polovico jih pa še moramo. Nekaj jih bo prispeval tudi naš pevec Matjaž, ki je že pri svoji prvi skladbi dokazal, da bo očitno kar uspešen pri njihovem ustvarjanju.«
Pot Gorenjskega kvinteta se je začela v letu 1997. »Tedaj sem bil kar malo obseden z Avsenikom. Izjemno sem ga občudoval, zame je bil bog in še danes je. Nato sem srečal Aleša Ermana iz Begunj, ki je sedaj uspešen izdelovalec kitar, in sva začela igrati skupaj, on kitaro, jaz harmoniko. Blaž Stroj naju je hodil poslušat in ker nama je manjkal bas, sva ga nagovorila, naj bo najin basist,« se Korošec spominja začetkov. Zasedba je sčasoma prerasla v kvintet, potem pa sta se pridružila še pevec in pevka. V Gorenjskem kvintetu se je v dveh desetletjih zamenjalo kar nekaj članov, a Korošec mu je zvest že od začetka. Poleg njega zasedbo danes sestavljajo še basist Gregor Drugovič, kitarist Klemen Novšak, klarinetist Gregor Vindiš, trobentač Jaka Einfalt, ki se jim je pridružil pred dobrim mesecem, ter pevski duet Saša Zamernik in Matjaž Zadravec. V Gorenjskem kvintetu so torej kar trije Gregorji, med člani pa so tudi trije Štajerci: Zamernikova, Vindiš in Drugovič. A važno je, da se člani med seboj dobro razumejo in da so postali tudi zelo dobri prijatelji, je še pristavil Korošec.