Kranj, likovno velemesto
Zapis trenutno še ni v trajni veljavi, brez zadržkov pa lahko zapišemo, da te dni Kranj gosti največji likovni festival v državi. V okviru 3. Mednarodnega festivala likovnih umetnosti Kranj – ZDSLU smo se v družbi več kot tristotih ljubiteljev likovne umetnosti sprehodili po kranjskih razstaviščih.
Kranj – Rdeča nit festivala, na katerem se bo v oktobru in deloma v novembru na osemnajstih razstavnih prizoriščih v Kranju predstavilo sto trideset avtorjev iz dvanajstih držav, sta likovni tehniki kolaža in asemblaža. Osrednji dogodek festivala je bil, potem ko so prejšnji teden že odprli razstavišča v Galeriji Mestne občine Kranj, v Razstavnem paviljonu Jugovic v spodnjih Bitnjah in v Galeriji Kolodvor v Besnici, torkov »pohod« umetnikov in obiskovalcev po galerijah in razstaviščih starega dela mesta.
Pred Malo galerijo Likovnega društva Kranj, v kateri so na idejo in pobudo umetniškega vodje Klavdija Tutte tudi organizatorji festivala, se je zbralo preko tristo ljudi. Ogled se je začel v Galeriji v Kranjski hiši, kjer razstavljajo gostje, ki ta teden bivajo in ustvarjajo v umetniški rezidenci v Layerjevi hiši, avstrijski umetniki Larissa Tomassetti, Werner Stadlman in Ingrid Riebler. »V Kranju se odlično počutimo, mesto je slikovito, ljudje prijazni in lepo skrbijo za nas. Z Wernerjem sva k sodelovanju povabila deklico Kiro, ki je hodila okrog nas in želela slikati,« je povedala Rieblerjeva. Sledili so ogledi del v treh osrednjih kranjskih galerijah Prešernove hiše, Mestne hiše in Stebriščne dvorane. Zanimive krpanke so predstavili v Galeriji Desetnica, pa videokolaže mladih umetnikov iz Zasavja, Frelihove duhovite kolaže v Galeriji Pungert, dela avtorjev domačega društva v galeriji Mayer, kavarna Khislstein 12.56 gosti oblikovalce, arhitekturni kolaž so pripravili arhitekti Krarh v prostorih na Glavnem trgu. S kolaži, asemblaži in instalacijami je obogateno kulturniško območje Layerjeve hiše, od stolpa Škrlovec, vrta ob njem do galerije v prvem nadstropju in v kleti. Kranjski likovni pohod se je zaključil v Galeriji dr. Ceneta Avguština v prostorih ZVKD Kranj, kjer se s petintridesetimi likovnimi objekti in montažami predstavlja dobitnik priznanja za življenjsko delo na področju asemblaža Stane Jagodič.
Mednarodna žirija festivala je ob tem podelila tudi festivalska priznanja, ki so jih prejeli Matej Ocepek za usklajenost zvočnega in vizualnega ritma, Zoran Srdić Janežič za aktualno družbeno kritično sporočilnost, Društvo arhitektov Krarh za izvirno domiselno zasnovo prostora, Klaus Zlattinger za prečiščenost likovne konstrukcije, ki jo obravnava v fotografskem jeziku, Tihomir Pinter za usklajen spoj dokumentarnega in konceptualnega fotokolaža, Istra Lazarić Toner, ki je kljub miniaturni zasnovi dosegla monumentalno materialno strukturalnost, Irena Gayatri Horvat za uravnoteženo litično poetiko v prefinjenih lazurnih kolažnih nanosih, Jožef Vrščaj za večplastno kiparsko rešitev kolaža, Paola Korošec za vsebinsko in medijsko večplastnost asemblaža, Ivo Prančič za materialno in simbolno vrednost asemblaža in Karlo Kuhar za izvirno sestavljanje odpadne pločevine v likovne kompozicije. Posebno nagrado za profesionalen odnos in predanost pri delu za festival pa je prejela sodelavka v Likovnem društvu Kranj, Melita Ažman.
Kranj je v teh dneh nedvomno največje likovno razstavišče v državi, zato le poiščite vsaj enega izmed njih. Tam boste našli tudi pot do ostalih. Če je dežurni kritik dejal, da je na ogled nekaj dobrih kosov umetnin, nam pozitivni pogled na festival pove, da toliko odlične umetnosti v enem mestu doslej še ni bilo.