Učenci z ministrom o zdravju
Devetošolci OŠ Naklo so pripravili konferenco o zdravju, na kateri je sodeloval tudi okoljski minister Karl Erjavec.
»Dobro zdravje je odvisno tudi od čistega okolja. Prav je, da že otroke začnemo ozaveščati o posledicah, ki jih prinašajo podnebne spremembe. Brez ozaveščanja najmlajših smo boj proti podnebnim spremembam, ki je eden največjih izzivov sodobnega sveta, že izgubili,« je minister za okolje in prostor Karl Erjavec poudaril na konferenci o zdravju, ki so jo v petek pripravili na osnovni šoli v njegovi domači občini Naklo. »Analize kažejo, da je naš planet ogrožen, po mnenju znanstvenikov je še čas, da ga rešimo. Spremeniti bomo morali naše navade. Boj proti podnebnim spremembam se začne pri nas samih. Energetika povzroča največ onesnaževanja, a z energijo lahko varčujemo že z majhnimi koraki, na primer, da ugasnemo računalnik, ko ga ne potrebujemo …,« je predlagal minister in devetošolce povabil, da tudi sami pripomorejo k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. Spregovoril je še o pomenu obnovljivih virov energije, biotski raznovrstnosti in ravnanju z odpadki.
Učence je minister presenetil s podatkom, da vsak Slovenec na leto ustvari kar 450 kilogramov odpadkov, Slovenija pa letno proizvede milijon ton odpadkov. »Minister je povedal tudi, da 90 odstotkov odpadkov le odlagajo, reciklirajo jih samo desetino, zato bi morali na tem področju narediti več,« je dejal devetošolec Urban Križaj in dodal, da je na konferenci o zdravju izvedel veliko koristnega o tem, kako bi lahko bolj zdravo živeli in varovali okolje. In kako k temu pripomorejo na šoli? »Po učilnicah ločeno zbiramo odpadke, poleg tega smo zelo uspešni pri zbiralnih akcijah starega papirja. Zberemo ga kar okoli 60 ton,« je pojasnil Urban ter dodal, da je prizadevno zbiranje papirja ena od značilnosti šole in bi ga tako v prihodnje lahko upodobili tudi v ekoznaku šole. O tem je bilo namreč govora na delavnici, v kateri je nacionalna koordinatorica ekošol Nada Pavšer predstavila delovanje ekošol v Sloveniji in spodbudila k vključitvi v ta projekt.
Poleg varovanja okolja so se devetošolci posvetili še gensko spremenjenim organizmom in biološkemu kmetovanju ter zdravi prehrani. Na velik pomen slednjega je v pozdravnem govoru opozoril tudi ravnatelj Blaž Belehar. Spomnil je, da današnji način življenja prinaša vrsto pomanjkljivosti, zaradi slabih prehranskih navad in premalo gibanja pa se mnogi mladi soočajo s prekomerno telesno težo.