»Štatut« v prave roke
Izgubljeni statut Prvega slovenskega kluba fotografov-amaterjev, predhodnika današnjega Fotografskega društva Janez Puhar, je svoje mesto dobil v Gorenjskem muzeju. Več kot sto let staro listino je muzeju v imenu kranjskega društva predal njegov predsednik Vasja Doberlet.
Kranj – V enem najbolj dejavnih kulturno-umetniških društev v kranjski občini Fotografskem društvu Janez Puhar so v letu 2010 z več dogodki in razstavami v Kranju, po Sloveniji in v tujini praznovali stoletnico. Predhodnik današnjega društva je namreč Prvi slovenski klub fotografov-amaterjev, ki je bil ustanovljen 7. decembra 1910 v gostilni pri Mayrju. Originalni statut članov društva je nedvomno pomemben dokument tako za aktualno fotografsko društvo kot za mesto Kranj, saj v mnogočem odslikava tudi kulturno in družabno življenje mesta pred sto in več leti.
»Ob zaključku praznovanj pred dvema letoma smo v društvo dobili telefonski klic ljubljanskega antikvariata, ki nam je ponudil v odkup originalnega in edinega izvoda statuta. Z obema rokama smo zgrabili priložnost in za nekaj sto evrov odkupili »štatut«, kot se je takrat reklo osnovnemu dokumentu društva,« je dejal predsednik FD Janez Puhar Vasja Doberlet in dodal, da je ta pomembni dokument društvo že imelo v posesti, a je pred leti izginil neznano kam. Bržkone ga je kateri članov imel doma, pa je bil po njegovi smrti očitno prodan. Da se ne bi to še kdaj zgodilo, so se v društvu odločili, da statut podarijo Gorenjskemu muzeju. »Muzej je pravo mesto za tako pomemben dokument, še posebno zato, ker bo obogatil zbirko Kabineta slovenske fotografije, ki deluje v okviru oddelka za Umetnostno zgodovino v Gorenjskem muzeju,« je še poudaril Doberlet. Direktorica muzeja Marija Ogrin se je društvu zahvalila za donacijo in hkrati poudarila pomen tovrstnih pobud in donacij s strani ljudi in društev, saj je prav naloga muzeja, da hrani in hkrati predstavlja našo skupno zgodovino. Že prihodnje leto bodo v Gorenjskem muzeju pripravili razstavo o zgodovini fotografije v Kranju, kjer bo statut nedvomno eden osrednjih dokumentov.
Ob tej priložnosti so v društvu dali natisniti tudi kopijo statuta v 250 izvodih, ki so jih prejeli vsi člani. »Štatut«, ki ga je lično oblikovala Nina Blaž, poleg statuta zajema tudi imena prvih šestnajst vpisanih članov, ustanovni zapisnik in zapisnik 2. občnega zbora iz leta 1912. V tej izdaji o pomenu in prvih letih delovanja kranjskega fotografskega društva v začetku 20. stoletja piše ddr. Damir Globočnik, kjer izvemo, da ne gre za prvo tovrstno društvo na slovenskem nasploh, zagotovo pa prvo, v katerega naslovu je, da gre za slovensko društvo. Dodani sta tudi dve fotografiji iz tistega časa in na eni od njih so tudi kranjski fotografi, mogoče celo na ustanovnem sestanku v gostilni Mayr.