Pogrebna služba je le javna
Na Jesenicah je občinski inšpektorat izdal že več odločb in prepovedal dejavnost opravljanja pogrebne službe zasebnim podjetjem, saj po zakonu lahko to dejavnost opravlja le javno komunalno podjetje.
Jesenice – Na Jesenicah lahko pogrebno in pokopališko dejavnost opravlja le javno komunalno podjetje Jeko-In. Ob smrti pokojnika morajo tako svojci poklicati izvajalca javne službe, ne kakšnega od zasebnih podjetij, ki se ukvarjajo s pogrebno dejavnostjo. »Tako je zapisano v zakonu o pokopališki in pogrebni dejavnosti, ki je sicer res star, še iz leta 1984, a ta nedvoumno določa, da je ta dejavnost opredeljena kot javna služba,« poudarja Gregor Jarkovič, občinski inšpektor iz Medobčinskega inšpektorata in redarstva Jesenice. Kot dodaja, pokopališka in pogrebna dejavnost že iz same pietete do pokojnikov, pa tudi iz zdravstvenih in sanitarno-higienskih razlogov ne smeta biti prepuščeni prostemu trgu.
Ker so na Jesenicah kljub zakonu in občinskemu odloku nekatera pogrebna podjetja prevzemala pokojnike, je inšpektorat v preteklosti izdal že več inšpekcijskih odločb in nekaterim pogrebnim podjetjem prepovedal tovrstno dejavnost na območju Jesenic. Poleg tega so občinski odlok oktobra dopolnili, tako da so nekatere določbe bolj jasno napisane, bolj natančno pa so opredeljene tudi kazenske sankcije. Za podjetje, ki bi prevzelo pokojnika v nasprotju z odlokom, je tako po novem zagrožena globa dva tisoč evrov.
Da pokojnikov zato na Jesenicah njihova in druge pogrebne službe ne prevzemajo več, je potrdila Anita Matuš iz pogrebne službe Zvonček z Jesenic. »Ljudje nas še vedno kličejo in ko jim razložimo, da na Jesenicah ne smemo več opravljati pogrebne službe, so ogorčeni. Bolj kot mi so prizadeti ljudje, ki jim v trenutkih ob smrti svojca ni lahko in marsikateremu pokojniku ne morejo izpolniti zadnje želje, kako bi bil rad pokopan,« je povedala Matuševa. Kot je dodala, so ljudje prikrajšani za možnost izbire kakovosti in cene pogrebnih storitev, ki jih, nenazadnje, morajo plačati. Kot je dodala Matuševa, se Občina Jesenice sklicuje na zakon, ki je bil sprejet še v bivši SFRJ in ne ločuje pogrebne in pokopališke dejavnosti. »Strinjamo se, da je pokopališka dejavnost obvezna gospodarska javna služba in da je v domeni javnih podjetij, saj na pokopališču ne more biti več upravljavcev. Nekaj drugega pa je pogrebna dejavnost, kjer ne bi smelo biti monopola, temveč bi izbira morala biti prepuščena ljudem, tako kot je to urejeno v mnogih drugih občinah,« je dejala. A občinski inšpektor Gregor Jarkovič je jasen: po zakonu o pokopališki in pogrebni dejavnosti javno službo lahko izvaja le podjetje, ki ima pooblastilo lokalne skupnosti oziroma koncesijo. To velja za vse občine in za območje celotne Slovenije, ne le za Jesenice, še poudarja.