Na jezeru zažarelo deset tisoč lučk
Minuli konec tedna so v sklopu prireditev Blejsko poletje potekali tradicionalni Blejski dnevi. Vrhunec dogajanja je bil v soboto, ko je jezero že dvainpetdesetič zažarelo v soju deset tisoč lučk v jajčnih lupinah, ki jih izdeluje domačin Andrej Vidic.
Bled – V soboto se je Blejsko jezero ponovno spremenilo v čarobno prizorišče, ko so se ob 21. uri na njegovi gladini začele postopoma prižigati lučke v jajčnih lupinah in ga v soj svetlikajočih plamenov ovile za približno tri ure. Že 52 let zapored jih izdeluje domačin Andrej Vidic, ki je tradicijo podedoval po očetu. Lučke je začel pripravljati aprila in delo zaključil teden dni pred dogodkom. Zadnja leta jajčne lupine zanj hranijo v družbi Conditus, kjer izdelujejo tudi kremne rezine.
Kot je povedal Vidic, ni vsako jajce primerno. »Odbit mora biti le vrh jajca, da ga lahko posušim in ročno obdelam z lupljenjem. To je dolgotrajno delo, včasih se kakšna lupina tudi zalomi. Vsaj tisoč jajčnih lupin zavržem,« je pojasnil Vidic, ki meni, da so lučke v jajčnih lupinah ena redkih še živečih tradicij na Bledu. Včasih je bilo ob posebnih priložnostih, kot je bila tisočletnica Bleda, na jezeru celo dvajset tisoč lučk. »Dogodek ima za domačine poseben pomen in je neločljivo povezan z Bledom, čeprav se morda premalo zavedamo njegove vrednosti,« je poudaril.
Pri polaganju lučk na jezero se je Vidicu pridružilo štirideset prostovoljcev. Med njimi je bila tudi Majda Može iz Stične, ki že več let pomaga pri prižiganju. »Krasna dogodivščina, včasih je bilo še bolj veličastno, ko je bil ognjemet na jezeru in kasneje na gradu. Zdi se mi, da manjka,« je dejala Možetova in pojasnila, da lučke naložijo na posebne palete. »Nato jih z 'brenerjem' prižgemo in zelo počasi potopimo v vodo, da vsaka po svoje odplava. Tiste, ki ne zagorijo, še enkrat poberemo in znova prižgemo, da res sveti čim več lučk.« Po koncu dogodka lučke z jezera pospravijo potapljači Društva za podvodne dejavnosti Bled.
Posebno doživetje
Blejski dnevi so znova dokazali, da so eden najbolj priljubljenih poletnih dogodkov v regiji, ki vsako leto privabi množico obiskovalcev. Na Jezerski promenadi so se v soboto zvečer najprej dodobra ogreli ob improvizacijski glasbi JAMirko Sessions. Sledil je koncert Maje Keuc s skupino, ki je med drugim predstavila svoj najnovejši album Sončnice.
Irena Ješe iz Križev je Blejske dneve obiskala pred štiridesetimi leti skupaj s prijatelji, letos pa so se ponovno srečali ob tej priložnosti. »Takrat smo tudi prižigali lučke, ena od prijateljic je medtem padla v vodo. Imamo res lepe spomine,« je dejala Ješetova.
Silva Frelih iz Radovljice je poudarila edinstvenost dogodka: »Je posebno doživetje, česa podobnega v drugih krajih ni, zato pritegne ljudi s celega sveta.« Zdravko Bogataj z Vrhnike pa je prvič obiskal Blejske dneve. »Tradicije niti ne poznam, zato smo prišli z velikimi pričakovanji. Vzdušje je enkratno, opažam pa, da so pretežno tujci, redko slišiš Slovenca.«
Enoten koledar prireditev
Koncept poletnih prireditev na Bledu, ki so ga uvedli lani, se je po besedah direktorja Javnega zavoda Turizem Bled Blaža Vebra izkazal za uspešnega, zato so ga letos še nadgradili. »Odločili smo se, da Blejsko poletje podaljšamo in razporedimo med 20. junijem in 1. septembrom, da gostom ponudimo še več dogajanja,« je dejal.
Poudarek so dali enotnemu koledarju prireditev, saj Turizem Bled ni edini organizator dogodkov, temveč tudi številna lokalna društva in podjetja. »Želeli smo uskladiti koledar z vsemi organizatorji, da se dogodki ne bi ponavljali. Ugotovili smo, da se v tem obdobju zvrsti več kot devetdeset prireditev, kar dokazuje, kako pestro je dogajanje na Bledu poleti.«
Lučke na jezeru so edinstven dogodek, ki ga bodo – kot je zagotovil Veber – ohranili, saj je nekaj, česar nima nobena druga destinacija. »Letos smo poleg lučk pripravili še glasbeno presenečenje na vodi, kar je bila češnja na torti in je dodatno popestrilo čaroben pogled na Blejsko jezero,« je še dodal Veber.