Delo in trud kronali s priznanji
Udeleženci delavnice pletarstva so pokazali, kakšni mojstri so postali v dobrem letu dni.
Kranj – ŠENT, Slovensko združenje za duševno zdravje, je projekt Domača obrt – pot do zaposlitve II. začelo izvajati junija lani. »Uspeli smo pri prijavi na Javni razpis za izbor razvojnih projektov za dvig zaposljivosti ranljivih družbenih skupin na področju kulture in podporo njihovi socialni vključenosti v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007–2013, ki ga razpisuje Ministrstvo za kulturo, sofinancira pa Evropski socialni sklad. Gre za nadaljevanje projekta iz leta 2011, ki je vključil invalide v usposabljanje iz rokodelskih dejavnosti tkanja in lončarstva. Na podlagi izredno pozitivnih izkušenj smo se odločili, da z dobro prakso nadaljujemo,« je povzela Saška Žnidarc, strokovna vodja programa zaposlovanja in delovnega usposabljanja pri radovljiškem Šentgoru. Zaključna prireditev projekta Domača obrt – pot do zaposlitve II. je bila v petek v dvorani Mestne knjižnice Kranj.
Ena pomembnejših aktivnosti v zadnjih štirinajstih mesecih je bila delavnica pletenja iz slame. »Idejo zanjo nam je dal etnolog dr. Janez Bogataj, delavnice so potekale najprej v enoti Šent'k Kranj pod vodstvom mojstra Janeza Jakoba, kasneje tudi v enotah v Postojni in Novem mestu. Skupaj se je v proces usposabljanja vključilo skoraj trideset posameznikov,« je pojasnila Saška Žnidarc. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije jim je podelila certifikat, s katerim njihovi izdelki iz slame, ličja, trave in šibja, ki so jih razvili tekom izvajanja delavnic, štejejo za izdelke domače obrti. Projekt je prejel tudi priznanje naša Slovenija 2014 v kategoriji Izobraževanje, usposabljanje in ozaveščanje, ki ga podeljuje Gibanje za ohranjanje in uveljavljanje slovenske kulturne in naravne dediščine/krajine.
Pred dnevi je izšel Priročnik o pletarstvu, avtorsko delo mentorice Mihaele Klančar, ki je pridobila certifikat o nacionalni poklicni kvalifikaciji za poklic pletarke. »Na dolgi rok želimo vzpostaviti stalen sistem usposabljanja posameznikov za izdelavo pletarskih izdelkov v sklopu obstoječih Šentovih programov, povečati njihove zaposlitvene možnosti, poskrbeti za večjo socialno vključenost, kar vodi v višjo kakovost življenja ter pripomore k preprečevanju predsodkov in stigme do duševne bolezni. S projektnimi aktivnostmi želimo prispevati tudi k ohranjanju ene od najstarejših rokodelskih dejavnosti, pletarstva,« je še poudarila Saška Žnidarc.