Rimljani v Kamniku
Še predno so se Rimljani odpravili na praznovanje 2000-letnice Emone, so se v soboto ustavili v Medobčinskem muzeju Kamnik na gradu Zaprice. Pokazali so, kako so se nekdaj oblačili, krasili, gradili in vojskovali …
Mesto Kamnik z rimskimi najdbami sicer ni prav bogato, a muzejsko dvorišče gradu Zaprice, kjer deluje Medobčinski muzej Kamnik, je bilo minulo soboto kljub temu povsem v znamenju Rimljanov. Ti so na večerni dogodek v svojih opravah opozarjali že v samem mestu, ob prihodu na Zaprice pa sta obiskovalce najprej pričakala dva sicer polno opremljena in oborožena, a nadvse prijazna rimska legionarja.
»Rimljani, pravzaprav člani Kulturnega društva Vespesjan, s katerimi sodelujemo, bodo ta konec tedna v prestolnici pripravili pravi spektakel ob praznovanju 2000-letnice Emone, teden dni pred tem pa smo jih povabili na naš dogodek, s katerim smo se tudi letos s svojo produkcijo pridružili programu festivala Kamfesta. Prejšnji teden smo se z otroško delavnico dotaknili že življenja v prazgodovini, tokrat pa še rimske dobe, in dogodka sta z dobro udeležbo več kot uspela,« nam je povedala arheologinja in kustosinja Medobčinskega muzeja Kamnik Janja Železnikar, ki se je v rimsko opravo ta večer odela tudi sama.
Čeprav najdb o tem ni veliko, je znano, da so Rimljani živeli tudi v Kamniku. V muzeju iz samega mesta Kamnik hranijo le en predmet, ki z zagotovostjo priča o tem, in sicer rimski nagrobnik, ki ima svoje mesto v muzejskem lapidariju, a najdb v okolici Kamnika ne manjka. Še posebej veliko je bilo na tem območju rimskih vil rustik, nekakšnih vikendov takratnih bogatih emonskih meščanov, ki so se na tem območju očitno počutili zelo dobro. Rimske najdbe poznamo tudi iz Nevelj, Godiča, Šmartnega v Tuhinju, Suhadol, Žej pri Komendi …, ta del zgodovine pa, kot kaže, zelo privlači tudi najmlajše.
Na muzejski delavnici so lahko občudovali dva rimska legionarja v polni bojni opremi, ki sta mladim nadobudnežem z veseljem izdala nekaj taktik vojaškega urjenja in pravilnega gibanja rimskih vojakov, in zale Rimljanke v oblačilih iz tistega časa. Fantje so si izdelovali orožje, kratke meče za boj iz bližine in ščite, dekleta pa so bila bolj navdušena nad pletenjem lovorovih venčkov, izdelovanjem sandalov in nakita. Organizirali so tudi pravo rimsko šolo ter se igrali rimske igre, na dvorišču muzeja pa je bila razstavljena tudi t. i. groma – preprost, a učinkovit gradbeni pripomoček Rimljanov.
Ob odhodu so Rimljani le še povabili na svoj spektakel v Emono, kjer pa ne bodo manjkali niti senatorji, plesalke in neustrašni gladiatorji, ki se bodo pomerili med seboj.
Rimljani v Kamniku je bila že druga otroška delavnica z zgodovinskim pridihom, ki so jo v zadnjih dneh pripravili v Medobčinskem muzeju Kamnik. Prejšnjo soboto so se preselili kar 6500 let nazaj v prazgodovino in izkusili del prazgodovinskega vsakdana – izdelovali so lončene posode v svitkasti tehniki, nakit in oblačila, mleli žito na žrmlje, predli volno, gradili steno prazgodovinske hiše, netili ogenj brez vžigalic, okušali stara žita …