
Na Višarjah za slovenski ponos
Nedeljskega romanja na Višarje se je udeležilo veliko vernikov iz Slovenije, zamejstva in izseljenstva, maševal pa je celjski škof Stanislav Lipovšek.
V nedeljo dopoldne je v višarski cerkvi maševal tudi upokojeni ljubljanski nadškof Alojz Uran, ki se je moral po ukazu nadrejenih umakniti iz Slovenije v Trst. Njegovo novo bivališče so Višarje, kjer z besedo, pesmijo in dobro voljo razveseljuje romarje.
Višarje – Za romanje Slovencev iz Slovenije, zamejstva in izseljenstva ne bi mogli izbrati primernejšega kraja, kot so Višarje, kjer se srečujejo trije narodi, njihove kulture in jeziki, je v svojem razmišljanju dejal idrijski kulturni delavec, profesor, diplomat in poznavalec zgodovine Tomaž Pavšič. Njega je organizator nedeljskega že 26. romanja treh Slovenij na Višarjah Rafaelova družba izbrala za častnega govornika na srečanju za višarsko cerkvijo, ki je običajno uvod v romarsko nedeljo. Tomaž Pavšič je svoje razmišljanje strnil z besedami Slovenija, ostani naša. Spomnil je, da je slovenščina, ki je dolgo veljala za jezik hlapcev in dekel, dobila evropske razsežnosti, na kar moramo biti ponosni. Izpovedal je svojo žalost zaradi primerov sramotenja slovenske osamosvojitve. »Ti 'šeškarji' slovenske demokracije so pravi zaviralci družbenega napredka in evropske usmeritve Slovenije. V našem času se izgubljajo vrednote, v zameno pa se nam vsiljuje zmanjševanje pomena narodne zavesti, neodgovorno podrejanje lažnivim politikom, pačenje jezika, preziranje narodnosti in malikovanje dobička ne glede na milijone stradajočih v svetu in tudi pri nas. V Sloveniji smo danes do kraja sprti, utrujeni, razjarjeni, užaloščeni, opeharjeni, osiromašeni zaradi tajkunov in slabega vladanja, verniki brez nadpastirjev in zadolženi do grla, da se naši zanamci še dolgo ne bodo znebili hudega bremena,« je povedal. Čeprav je hudo, ne smemo izgubiti svojega ponosa. Domoljubju moramo dati večjo veljavo in spoštovati svoj jezik. V kolikšni meri bomo Slovenci in Evropejci, je odvisno od nas samih, je sklenil svoj govor Tomaž Pavšič. Romarsko mašo je skupaj z izseljenskimi duhovniki daroval celjski škof in upravitelj mariborske nadškofije Stanislav Lipovšek, pel pa je cerkveni zbor iz Žabnic, v katerem pojejo tako Slovenci kot Italijani. Vernike, ki so napolnili marijino cerkev na Višarjah, je povabil k molitvi za mir, da se ne bodo ponovile vojne strahote, kakršna je bila prva svetovna vojna, med katero je pogorela tudi višarska cerkev.
Po maši je bil za cerkvijo kulturni program, v katerem sta sodelovala glasbeni trio Doganirs iz Žabnic in recitatorka. Večina romarjev je prišla na Višarje z gondolsko žičnico, precej pa se jih je v prijetno toplem vremenu na skoraj 1800 metrov visoko goro povzpelo peš.