Zamejski šport, del slovenskega športa
Prihodnji teden bosta na Koroškem dva pomembna dogodka. V sredo, 6. novembra, ob 19. uri bodo v Mohorjevem domu v Celovcu podelili pisatelju Petru Handkeju letošnjo Einspielerjevo nagrado, v četrtek, 7. novembra, ob 18. uri pa bodo v Škocjanu/St. Kanzian proslavili 25-letnico delovanja Slovenske gospodarske zveze.
Ugledna družba se je pretekli petek zbrala v Drumlovi gostilni Pri stari pošti/Alte Post v Ziljski Bistrici/Feistritz an del Gail. Slovenska športna zveza iz Celovca, krovna organizacija slovenskih in dvojezičnih športnih društev na Koroškem, je podelila odlikovanja za zasluge pri razvoju slovenskega športa na Koroškem. Predstavnikom športne zveze in prejemnikom priznanja sta se pridružili še slovenska generalna konzulka v Celovcu Dragica Urtelj in ministrica slovenske vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel, ki je pred tem obiskala vodstva slovenskih in dvojezičnih športnih društev ter njihove objekte.
Predsednik Slovenske športne zveze v Celovcu Marjan Velik, rojen v Selah, sicer pa urednik slovenskega sporeda avstrijske radiotelevizije ORF, je v nagovoru naštel zasluge prejemnikov odlikovanj za obstoj in razvoj slovenskega športa na Koroškem, ki v koroških razmerah ni zgolj šport, ampak tudi dejavnik ohranjanja jezika in narodne zavesti. Odlikovanja so prejeli telovadec in olimpijski prvak Miro Cerar, načrtovalec smučarskih skakalnic in letalnic Janez Gorišek, ki je »narisal« tudi skakalnice v bližnjem Zahomcu, in Marjan Jemec, ki je kot član nekdanje Zveze telesno-kulturnih organizacij Slovenije in kasnejšega Olimpijskega komiteja odgovorne prepričeval, da smo Slovenci enoten narod, kjer koli živimo, in da je zamejski šport enakopraven del slovenskega športa. Odlikovanci so tudi Jože Hirnök, predsednik Zveze Slovencev na Madžarskem, Hanzi Inzko, organizator športa v Šentjanžu v Rožu, Janez Kocjančič, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije, Silvo Kovač iz Idrije, ki kot šahist pomaga slovenskim šahovskim klubom na Koroškem, Jure Kufersin, predsednik Združenja slovenskih športnih društev v Italiji, Tomi Partl, športni zanesenjak v Rožu, ki tudi zaradi znanja slovenščine deluje v najvišjih pravnih organih Evropske nogometne zveze UEFA, Nande Pristovnik, ustanovni član športnega društva v Selah, Sonja Poljšak, predsednica komisije za zamejski šport pri Olimpijskem komiteju Slovenije, Marko Račič, nekdanji atlet in sodelavec zamejskih športnikov, profesor in publicist Rajko Šugman, Lubo Urbajs, dolgoletni predsednik Slovenskega planinskega društva Celovec, Zahomčana Franc Wiegele starejši in Martin Wiegele ter Matevž Wieser, ki je kot vzgojitelj v Celovcu pomagal športnikom in gradil SAK, Slovenski atletski klub, enega od najboljših nogometnih moštev na Koroškem.