Pri nas živimo v miru, a vojne niso tako daleč
Zbrani so v nedeljo s tradicionalnim pohodom in spominsko slovesnostjo pri Šorlijevem spomeniku s polaganjem vencev, nagovori in kulturnim programom zaznamovali spomin na prve žrtve okupatorja pod Storžičem.
Lom pod Storžičem – Da so se tudi letos lahko poklonili prvim žrtvam, ki so 5. avgusta 1941 padle pod Storžičem, je poskrbela Občina Tržič v sodelovanju z veteranskimi organizacijami, KS in PGD Lom pod Storžičem ter Planinskim društvom Tržič. Prireditev je povezovala Maja Tekavec, nastopili so Pihalni orkester Tržič in Lomski fantje iz KD Lom pod Storžičem, s svojimi nagovori pa so padle počastili Matej Slapar, Jure Jerkič, Borut Sajovic in Viktor Žakelj, ki so k spomeniku položili tudi venec.
Predsednik KS Lom pod Storžičem Matej Slapar je poudaril, da mora slovenski narod v prihodnosti ostati složen, predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Tržič Jure Jerkič pa, da je spominska slovesnost zaznamovanje enega tistih dogodkov, ki so najpomembnejši za razvoj in obstanek slovenske narodne skupnosti in države. Tržiški župan Borut Sajovic je v svojem govoru pričujoče opomnil, da danes živimo v miru, vendar Ukrajina in druge nemirne države niso tako daleč, kot se zdi. V vojnah namreč ni zmagovalcev, je le veliko žalosti in sirot, zato je župan pozval k spravi, ki se začne že z dobrimi sosedskimi odnosi.
Slavnostni govornik Viktor Žakelj je dejal, da Slovenci nismo le hlapci, kot nas je označil Cankar, temveč smo tudi uporniki, ki v vsakem zgodovinskem trenutku prevzamemo odgovornost na svoja pleča. Obstali bomo, če bomo verjeli vase in ne bomo socialno razslojeni. Izpostavil je, da se človeštvo iz vojne ni ničesar naučilo, saj še danes povsod divjajo spopadi, ljudje pa razpolagamo s sredstvi, ki lahko uničijo to civilizacijo. Kapitalizem je zaostril tudi odnose do okolja; število svetovnega prebivalstva narašča, Zemlja pa je končna količina, česar se kapital in neoliberalizem ne zavedata. Temu primerno je s preoblikovanim geslom Smrt neoliberalizmu – naj pride čim prej ekosocializem Viktor Žakelj zaključil svoj govor, zbrani pa so se nato odpravili proti planinskemu domu, kjer so prireditev zaključili z druženjem.