
Dokazali, da so iz »pravega testa«
Na vadbišču Mačkovec pri Bohinjski Beli so minuli četrtek predstavili letošnji vojaški tabor za študente in dijake. Vojaško življenje sta tokrat spoznavala 102 udeleženca.
Bohinjska Bela – Tabor, ki ga organizira Šola za častnike, so pripravili že petnajsto leto zapored, v njem pa je letos sodelovalo 56 deklet in 46 fantov. Na taboru se udeleženci podrobno seznanijo z vojaškim življenjem in s posameznimi področji dela v Slovenski vojski. Poudarek je na usposabljanju v terenskih razmerah, obenem pa jim tabor omogoča opravljanje delovne prakse. V četrtek si je tabor ogledal tudi načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalmajor Dobran Božič. Udeleženci tabora so prikazali premagovanje vodnih ovir z vrvnim mostom, premagovanje taktične steze in vajo delovanja učne čete.
»Upam, da ste s tega tabora odnesli kaj pozitivnega,« jih je ob kocu nagovoril Dobran Božič in se pošalil, da si bodo ta teden verjetno zapomnili predvsem po dežju. Namen teh taborov, je poudaril, je sicer ljudem približati vojaški poklic in njegov glavni pomen. »Želimo povedati, da niso vojaki tisti, ki ustvarjajo vojne, ampak tisti, ki prinašajo mir.« Glavna naloga vojakov je po njegovih besedah pomagati ljudem, akcij, kot so jo uprizorili v četrtek, pa je bolj malo, pa še to v njih sodelujejo v glavnem specialne enote. Poudaril je še, da je ponosen tudi na kandidate za častnike, ki so na taboru sodelovali kot inštruktorji. V 25. generaciji se šola 21 kandidatov, med njimi dve dekleti. »Vsako leto ste boljši,« jih je pohvalil in šaljivo dodal, da bodo čez nekaj let med kandidati sami »Ramboti«. Za častnike je to priložnost, je še dodal, da si naberejo izkušnje, preden prevzamejo poveljevanje enotam.
Tabor je za marsikaterega študenta fakultete za družbene vede in fakultete za varnostne vede tudi priložnost za opravljanje obvezne prakse. »Tu dobijo strokovno vojaško znanje, obenem pa je to tudi izjemna življenjska izkušnja,« je prepričana nosilka predmeta Vojaška praksa na ljubljanski fakulteti za družbene vede dr. Maja Garb. Tudi vodja letošnjega tabora Jure Repina je bil njihov diplomant. »Med udeleženci tabora je vedno vsaj deset odstotkov takih, ki se kasneje odločijo za kariero v vojski,« je pojasnil Repina. Priznal je, da je za ekipe vedno pravi izziv, da pridejo do konca. »Izkazalo se je, da so tudi letošnji udeleženci iz 'pravega testa'.« V taboru imajo namreč po besedah Dobrana Božiča mladi priložnost spoznati, kaj pomeni pravo vojaško življenje. Čeprav ni lahko, poudarja, je marsikaj mogoče premagati s kolegialnostjo, ki vlada med pripadniki Slovenske vojske. Veseli ga, da je odziv mladih, ki želijo sodelovati v taboru, vsako leto večji.