Duhovniki na plačilni listi bolnišnic
Po novem pravilniku bodo v bolnišnicah morali začeti plačevati duhovnike, ki skrbijo za duhovno oskrbo bolnikov. Z njimi bodo morale skleniti pogodbe za poln ali polovični delovni čas ali jim plačevati honorarje.
Kranj - Pred kratkim je začel veljati pravilnik o organizaciji in izvajanju verske duhovne oskrbe v bolnišnicah, ki ga je podpisala odhajajoča ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič. V skladu s pravilnikom morajo v bolnišnicah omogočiti versko duhovno oskrbo svojim bolnikom, za to pa naj bi skrbeli duhovniki, s katerimi bodo bolnišnice morale skleniti pogodbe o zaposlitvi za poln ali skrajšan delovni čas oziroma podjemne pogodbe. V bolnišnicah, kjer imajo v povprečju petsto hospitaliziranih pacientov dnevno, bodo morali zaposliti enega duhovnika. V onkoloških in psihiatričnih bolnicah oziroma v ustanovah za rehabilitacijo oseb pa je standard celo en duhovnik na tristo hospitaliziranih pacientov. Če zdravstvena ustanova oskrbuje večje ali manjše število bolnikov, se število duhovnikov določi sorazmerno.
Duhovna oskrba v bolnišnicah sicer ni nekaj novega, saj v večini poteka že vrsto let. Vendar pa je bila tovrstna pomoč duhovnikov bolnikom doslej prostovoljna. Po novem pa bodo obiske duhovnikov morale začeti plačevati zdravstvene ustanove, torej bolnišnice. Kako bo plačevanje potekalo v praksi, nam v nobeni od gorenjskih bolnišnic še niso znali povedati. Vsekakor pa je novi pravilnik že sprožil odzive, češ da je diskriminatoren. Varuhinja človekovih pravic je tako opozorila, da pravilnik ne zagotavlja enakih pravic do verske duhovne oskrbe pripadnikom različnih veroizpovedi. V Zbornici zdravstvene in babiške nege pa se sprašujejo, kako bodo ob neprestanih racionalizacijah in ob soočanju s pomanjkanjem denarja za zaposlovanje medicinskih sester zagotovili sredstva za ureditev prostorov za vse veroizpovedi in za zaposlovanje profesionalnih duhovnikov.
Duhovna oskrba v vseh bolnišnicah
In kako poteka duhovna oskrba v gorenjskih bolnišnicah? V Splošno bolnišnico Jesenice že vrsto let redno prihaja katoliški duhovnik, je povedala pomočnica glavne sestre Nevenka Marinšek. V bolnišnici imajo lepo urejeno in vzdrževano kapelo, ki je ves čas odprta. Če bolnik izrazi željo, ga v kapelo lahko odpelje tudi negovalno osebje, je povedala Marinškova. V kapeli enkrat tedensko poteka katoliška maša, duhovnika pa pokličejo tudi, če to želi bolnik ali njegovi svojci. Po besedah Marinškove je to najpogosteje takrat, ko je zdravstveno stanje bolnika tako slabo, da se bojijo, da se bo življenje izteklo. Da je sodelovanje z jeseniško bolnišnico dobro utečeno, nam je potrdil tudi jeseniški župnik Andrej Ojstrež. Povedal je, da enkrat tedensko obišče bolnike, tistim, ki to želijo, pa podeli tudi zakramente. Včasih kar cela soba postane kapela, je povedal. Pogosto ga pokličejo svojci, da pride podelit maziljenje bolniku, ki se mu izteka življenje. Po Ojstreževih besedah vsak teden po zakramente pride kar od štirideset do petdeset bolnikov. Poleg tega v bolnišnični kapeli vsako sredo ob pol osmih zvečer daruje sveto mašo. Kot je povedal, njegovo delo v bolnišnici poteka brez težav in tudi osebje ga lepo sprejema. Ob tem je treba omeniti, da je v jeseniški bolnišnici tudi veliko bolnikov drugih veroizpovedi, zlasti islamske in pravoslavne, in kot je zatrdila glavna sestra Zdenka Kramar, na željo bolnikov prideta tudi muslimanski oziroma pravoslavni duhovnik. Skratka, sodelovanje z vsemi veroizpovedmi poteka dobro in brez težav, je povedala Kramarjeva.
Podobno poteka duhovna oskrba v bolnišnici na Golniku, kjer za duhovno oskrbo skrbi župnik iz Gorič Peter Ivančič. V bolnišnici imajo lepo urejeno kapelo, v kateri enkrat tedensko poteka maša, odprta pa je tudi preostali čas in vanjo lahko bolniki pridejo kadarkoli. Župnika pa pokličejo tudi na željo bolnika ali svojcev, zlasti pri težko bolnih in umirajočih bolnikih, je povedala glavna sestra bolniškega oddelka Jožica Jošt.
Kapelo Marije Pomagaj imajo tudi v Bolnišnici za porodništvo in ginekologijo Kranj. Župnik Mitja Štirn iz Župnijskega urada Zlato polje v njej dvakrat letno, za božič in veliko noč, opravi sveto mašo, v bolnišnico pride tudi vsak prvi petek v mesecu, sicer pa ga pokličejo po potrebi. »Gre za primere, ko bolnica izrazi željo, da bi prišel duhovnik, denimo po porodu ali v primeru komplikacij, spontanih splavov in podobno,« je povedal župnik Mitja Štirn.
Tudi v Psihiatrični bolnišnici Begunje je poskrbljeno za duhovno oskrbo, opravlja pa jo župnik iz Begunj.