Reciklarnica za drugačne ideje
V starem mestnem jedru Kamnika, na Šutni, je zaživela Reciklarnica, projekt treh deklet, ki si želijo spodbujati družbeno in okoljsko zavest ter odgovorno potrošništvo.
Kamnik – Le kakšne pol leta za tem, ko sta na Šutni dve podjetni in pogumni dekleti odprli trgovino z lokalno pridelano hrano, je le nekaj hiš stran zaživel nov projekt, povezan z ekologijo in družbeno odgovornostjo. Tudi tokrat so vanj vpletena tri dekleta, brezposelna, a izobražena, predvsem pa prepričana, da tisto, kar nas uči sistem, ni vedno dobro.
Začelo se je pred dobrim letom dni z izmenjavami (oblačil, igrač, semen …) na Šutni, nadaljevalo z ustanovitvijo Društva za trajnostni razvoj Kamnika Grunt, in, vsaj za zdaj, končalo z odprtjem Reciklarnice, kakor so pobudnice Veronika Čop in Špela Rode iz Kamnika ter Erika Anita Omejec iz Domžal poimenovale svoj novi kotiček na Šutni, ki so ga najele v pritličju ene od stanovanjskih hiš. Lično so ga opremile s samimi starimi in rabljenimi stvarmi ter v njem uredile Izmenjalnico za otroška oblačila, šivalnico, v kateri vam sešijejo torbico iz starih hlač ali le zamenjajo zadrgo, omaro z oblačili 'iz druge roke' ter trgovinski kotiček z nakitom, darili in drugimi unikatnimi izdelki. »Želele smo si urediti predvsem nekakšen družabni prostor za vse isto misleče in pa delavnico, v kateri bomo predelovali oblačila ali pohištvo. Trgovinica je v drugem planu, a seveda si želimo, da bomo čez čas tudi kaj zaslužile. Za zdaj namreč še vse opravljamo prostovoljno,« pravi Špela Rode, ki se zaveda, da z Reciklarnico in njenim konceptom orjejo ledino. »V Sloveniji še vedno nekako velja, da si reven, če kupiš rabljeno stvar oz. imajo ljudje tak občutek, a me opažamo, da so naši uporabniki večinoma visoko izobraženi in dobro situirani posamezniki, sploh tisti, ki že imajo izkušnje z življenjem v tujini. Zelo veliko pohval smo v teh dneh dobili tudi od starejših, ki ta naš koncept poznajo iz svoje mladosti. Včasih se je vse popravljalo, predelovalo, v zadnjem obdobju norega kapitalizma pa smo le še kupovali in kopičili. To, kar je bilo v začetku mišljeno kot socialni projekt, se je nato izkazalo za ekološkega,« pa pravi predsednica Društva Grunt Veronika Čop.
V prihodnje bodo svojo ponudbo nadgradile tudi z izposojevalnico didaktičnih igrač, knjig in orodja ter nekakšnimi skupnimi nakupi družin, ki se bodo lahko včlanile v poseben klub. Namestile bodo tudi avtomat za kavo za prostovoljne prispevke, še naprej pa bodo na Šutni, ki si jo srčno želijo oživiti, pripravljale izmenjave različnih dobrin. Idej jim zagotovo ne manjka, želijo si le veliko tistih, ki bi v njihovem konceptu prepoznali tudi svojo življenjsko filozofijo, da bi lahko predelale (kasneje pa tudi prodale) veliko pohištva, oblačil in drugih stvari, ki bi sicer končale na odpadu in da bi lahko še naprej počele tisto, kar jih najbolj veseli.