Vzdušje v gorah ni več pravo
Letošnja planinska sezona je katastrofalna, so si enotni oskrbniki gorskih koč, ki opažajo, da planinci zaradi krize ne trošijo več in da se jim vseskozi mudi. Svoje je naredil še deževen julij, ki je obisk v gorah več kot prepolovil.
Kranj – Za Slovence menda velja, da se julija odpravimo na morje, avgusta pa v hribe, a kljub temu so si oskrbniki planinskih koč od dosedanje poletne sezone obetali bistveno več.
»Katastrofa! Ni ne ljudi ne zaslužka. Letošnja sezona je za nas res nesrečna. Začelo se je z nekaj tragičnimi zdrsi, ki so pustili velik pečat, kočo na Doliču je pozimi spet oplazil plaz ... Včasih že kar malo obupujemo. Če ne bi bilo vztrajnih tujih planincev, bi lahko kar zaprli. Slovenski planinci iz Dolenjske, iz obalne regije in severovzhodne Slovenije še prespijo, drugi pa tudi ob lepem vremenu le hitijo. Vse je v znamenju gorskih tekov, hitrih trekingov, da se ja vse prehodi ali preteče v čim krajšem času,« opaža Marica Okršlar iz Planinskega društva Gorje, ki oskrbuje Dom Planika pod Triglavom in Kočo na Doliču. Ker sta obe koči izrazito visokogorski, se ekipa sodelavcev, ki skrbi za planince, v koči preseli za vso planinsko sezono. »Če je napoved za konec tedna slaba, jih ne moremo preprosto poslati v dolino, saj je hoje, predvsem za starejše, preveč,« še pravijo v društvu, kjer imajo zaradi poškodb Koče na Doliču okoli trideset tisoč evrov stroškov. Ker je bilo planincev več kot pol manj kot lani, s tem pa tudi malo nočitev, bodo stroški za društvo veliko breme, zato si vsi želijo lepšega avgusta in septembra.
Katastrofalna se zdi planinska sezona tudi oskrbnici Cojzove koče na Kokrskem sedlu Jožici Popovič. Čeprav je sedlo izhodišče za obisk Grintovca, najvišjega vrha Kamniško-Savinjskih Alp, s štetjem planincev letos še niso imeli veliko dela. »Ne le vreme, kriva je tudi kriza. Planinci hrano nosijo v svojih nahrbtnikih in si večinoma privoščijo le kakšen čaj, morda pivo, čeprav smo znani po pestrem jedilniku in dobri kuhi. Spijo večinoma le Hrvati, Srbi, Čehi … Prav nič nam niso v pomoč niti informacije o vremenu. Takoj ko pri poročilih omenijo, da bodo v gorah nevihte, se planinci ustrašijo in ostanejo v dolini, pa čeprav je nato pri nas sonce. Bolje bi bilo, če bi gledali satelitske karte, ki so veliko bolj natančne kot pa splošne napovedi,« je povedala Popovičeva.
Planinci se ne znajo več poveseliti
Poklicali smo tudi v Prešernovo kočo na Stolu, ki sta jo letos prevzela zakonca Mira in Tone Bevk. Vreme tudi najvišjemu vrhu Karavank to poletje še ni bilo naklonjeno. V noči s ponedeljka na torek je strela na Stolu ubila enajst ovac. »Glede na to, koliko sončnih dni smo sploh imeli, smo z obiskom lahko še kar zadovoljni, glede na stanje iz prejšnjih let pa je sezona zelo slaba. V koči jedo večinoma le tuji gostje, slovenski planinci pa vse prinesejo s seboj, privoščijo si edino kakšen čaj, kavo ali sok. Zdi se mi, da nas je kriza zdaj dokončno dotolkla do dna. To se ne pozna le pri trošenju, ampak predvsem v vzdušju, ki v gorah ni več pravo. Včasih si še kje slišal koga peti in vriskati, po kočah se je plesalo. Tega zdaj žal ni več. Danes smo sicer v koči imeli skupino razposajenih planincev, ki nas je vse spravila v smeh, a bili so Avstrijci. Slovenci niso več tako sproščeni. Prav hudo mi je …,« nam je zaupala Mira Bevk in dodala, da bo avgust moral biti boljši, da pa zna biti tako, kaže tudi nekaj rezervacij slovenskih skupin, ki nameravajo Stol obiskati v teh dneh.