Prešernova koča na Stolu v enem bolj redkih sončnih dni letošnjega julija

Vzdušje v gorah ni več pravo

Letošnja planinska sezona je katastrofalna, so si enotni oskrbniki gorskih koč, ki opažajo, da planinci zaradi krize ne trošijo več in da se jim vseskozi mudi. Svoje je naredil še deževen julij, ki je obisk v gorah več kot prepolovil.

Kranj – Za Slovence menda velja, da se julija odpravimo na morje, avgusta pa v hribe, a kljub temu so si oskrbniki planinskih koč od dosedanje poletne sezone obetali bistveno več.

»Katastrofa! Ni ne ljudi ne zaslužka. Letošnja sezona je za nas res nesrečna. Začelo se je z nekaj tragičnimi zdrsi, ki so pustili velik pečat, kočo na Doliču je pozimi spet oplazil plaz ... Včasih že kar malo obupujemo. Če ne bi bilo vztrajnih tujih planincev, bi lahko kar zaprli. Slovenski planinci iz Dolenjske, iz obalne regije in severovzhodne Slovenije še prespijo, drugi pa tudi ob lepem vremenu le hitijo. Vse je v znamenju gorskih tekov, hitrih trekingov, da se ja vse prehodi ali preteče v čim krajšem času,« opaža Marica Okršlar iz Planinskega društva Gorje, ki oskrbuje Dom Planika pod Triglavom in Kočo na Doliču. Ker sta obe koči izrazito visokogorski, se ekipa sodelavcev, ki skrbi za planince, v koči preseli za vso planinsko sezono. »Če je napoved za konec tedna slaba, jih ne moremo preprosto poslati v dolino, saj je hoje, predvsem za starejše, preveč,« še pravijo v društvu, kjer imajo zaradi poškodb Koče na Doliču okoli trideset tisoč evrov stroškov. Ker je bilo planincev več kot pol manj kot lani, s tem pa tudi malo nočitev, bodo stroški za društvo veliko breme, zato si vsi želijo lepšega avgusta in septembra.

Katastrofalna se zdi planinska sezona tudi oskrbnici Cojzove koče na Kokrskem sedlu Jožici Popovič. Čeprav je sedlo izhodišče za obisk Grintovca, najvišjega vrha Kamniško-Savinjskih Alp, s štetjem planincev letos še niso imeli veliko dela. »Ne le vreme, kriva je tudi kriza. Planinci hrano nosijo v svojih nahrbtnikih in si večinoma privoščijo le kakšen čaj, morda pivo, čeprav smo znani po pestrem jedilniku in dobri kuhi. Spijo večinoma le Hrvati, Srbi, Čehi … Prav nič nam niso v pomoč niti informacije o vremenu. Takoj ko pri poročilih omenijo, da bodo v gorah nevihte, se planinci ustrašijo in ostanejo v dolini, pa čeprav je nato pri nas sonce. Bolje bi bilo, če bi gledali satelitske karte, ki so veliko bolj natančne kot pa splošne napovedi,« je povedala Popovičeva.

Planinci se ne znajo več poveseliti

Poklicali smo tudi v Prešernovo kočo na Stolu, ki sta jo letos prevzela zakonca Mira in Tone Bevk. Vreme tudi najvišjemu vrhu Karavank to poletje še ni bilo naklonjeno. V noči s ponedeljka na torek je strela na Stolu ubila enajst ovac. »Glede na to, koliko sončnih dni smo sploh imeli, smo z obiskom lahko še kar zadovoljni, glede na stanje iz prejšnjih let pa je sezona zelo slaba. V koči jedo večinoma le tuji gostje, slovenski planinci pa vse prinesejo s seboj, privoščijo si edino kakšen čaj, kavo ali sok. Zdi se mi, da nas je kriza zdaj dokončno dotolkla do dna. To se ne pozna le pri trošenju, ampak predvsem v vzdušju, ki v gorah ni več pravo. Včasih si še kje slišal koga peti in vriskati, po kočah se je plesalo. Tega zdaj žal ni več. Danes smo sicer v koči imeli skupino razposajenih planincev, ki nas je vse spravila v smeh, a bili so Avstrijci. Slovenci niso več tako sproščeni. Prav hudo mi je …,« nam je zaupala Mira Bevk in dodala, da bo avgust moral biti boljši, da pa zna biti tako, kaže tudi nekaj rezervacij slovenskih skupin, ki nameravajo Stol obiskati v teh dneh.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 23. junij 2009 / 07:00

Druga polovica sezone

Prvi poletni dan je bil bolj podoben prvemu jesenskemu, a to ni zmotilo Glasovih kolesarjev.

Objavljeno na isti dan


Naklo / ponedeljek, 25. januar 2016 / 14:00

Nov »zeleni« učni pripomoček

V avli Biotehniškega centra Naklo so v sredo odprli notranjo zeleno steno, ki je rezultat projekta Vertical Plant Life, katerega namen je osveščati o pomenu ozelenjevanja urbanih okolij.

Kamnik / ponedeljek, 25. januar 2016 / 13:58

Ustanovili bodo »knjižnico reči«

Čeprav komercializacija družbe zastruplja naše odnose, obstajajo tudi drugačne oblike ekonomije, ki obljubljajo drugačen svet, sta prepričana Kamničana Rok Kralj in Veronika Čop, ki sta na tem področj...

Šport / ponedeljek, 25. januar 2016 / 13:55

Kralj bo vsaj še osem sezon

Prejšnji konec tedna je Hrušičan Anže Kopitar podaljšal pogodbo s hokejskim moštvom Los Angeles Kings, to pa pomeni, da bo član ekipe še vsaj do konca sezone 2023/24.

Gospodarstvo / ponedeljek, 25. januar 2016 / 13:52

Adrio dokapitalizirali in prodali

Adrio Airways bosta do 20. aprila s 4,1 milijona evrov dokapitalizirala država in nemški sklad 4K Invest, ki sta mu SDH in DUTB za 100 tisoč evrov prodala tudi skoraj 92-odstotni državni delež družbe....

GG Plus / ponedeljek, 25. januar 2016 / 13:50

Iz brezna depresije v podjetništvo

Barbka Špruk, štiriintridesetletna Komendčanka, je bila pred leti v hudi depresiji, zaradi katere je bila večkrat hospitalizirana, poskušala si je celo vzeti življenje, danes pa vodi lastno podjetje i...